Valus pissimine 25.04.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Pojal algasid eelmisel kolmapäeval probleemid pissimisega. Käib siiani korralikult potil, öösiti vahepeal mähe all. Kolmapäeval pärast päevast magamist hakkas pissimise ajal nutma, ütles, et nokul on valus. Oleme käinud perearstil ja EMO -s, kus tehti uriini ja vereanalüüsid. Kõik näitajad olid korras. Poisil aga siiani hirm pissimise ees. Läheb kiiresti potile, aga midagi ei tule. Nii võib ta põit hoida kuni 5 tundi ja alles viimases hädas pissib. Siis on pissi hulk suur. Ütleb, et valu enam ei ole, aga ei oska ka öelda, miks pissida kardab. Aeg- ajalt on olnud ka kõht kinni, käinud potil üle päeva. Nüüd on väga hale vaadata, kuidas laps tahab pissida, hüppab jalalt jalale, aga pissida ei julge. Mida teha?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Vahel aitab valuhirmust üle saada, kui pissida sooja vette. Tehke lapsele soe istevann (kummeli või kaaliumpermanganaadiga) ja las ta proovib soojas vannis istudes pissida. Laps võiks iga paari- kolme tunni järel pissida, pikem vahe ei ole päevasel ajal hea. Kui laps pissib posti, siis on oluline, et ta istuks potil mugavalt ja tema jalad ulatuksid ilusasti põrandale, mitte aga ei kõiguks poti ja põranda vahel.
Ka kõhukinnisuse korral võib olla pissimine häiritud. Seepärast on oluline lahendada ka kõhukinnisuse probleem. Kõhukinnisuse põhjuseks on sageli dieedivead, st. laps saab kiudainetevaest toitu ja vähe vedelikku. Kiudainetevaene toit ning vähene vedelik on üks kõhukinnisuse põhjus. Toit peab sisaldab kiudaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Proovige anda erinevaid täisteraputrusid ning köögi- ja puuvilja. Roojamassid muutuvad pehmemaks ka ploomi, punapeedi söömisel. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud. Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Natukene võib laps ikka maiustada, aga pakkuge kommi asemele talle kuivatatud ploome, aprikoose või tooreid puuvilju. Kartuli ja kastme kõrvale pakkuge kindlasti ka salatit.
Seedetrakti normaalseks tegevuseks on oluline, et laps sööks kindlatel toidukordadel ja ei "näksiks" vahepeal. Kui dieedi korrigeerimine ei lahenda kõhukinnisuse probleemi, siis peab kasutama ravimit Duphalac. See ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Duphalaci võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis uuesti doosi tõsta.

Edu soovides,
Tiia Voor