korduvad otiidid 26.01.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Meie 3 aastasel põnnil tehti dets. keskel adenoidektoomia, eelnevalt oli põetud 3 otiiti, üks neist mädane ,üsna lühikese ajaga, 3 nädalat vahe. Probleem ilmnes siis kui laps läks sept. lasteaeda. Väidetavalt pidavat adenoidi eemaldamine otiite vähendama või hoopiski säästma nendest (nii meile vähemalt opereeriv arst rääkis). Laps sai tagasi lasteaeda jaanuaris, kohe esimese nädala lõpuks oli saadud sealt korralik nohuviirus ja taas tüsistus see kõik mädase otiidiga. Ja laps saab praegu Augmentini. Kas polnudki mingit kasu adenoidi eemaldamisest? kõik hakkab vanaviisi olema? Keegi vastutustundetu lapsevanem toob lasteaeda oma värskelt tatise lapse, minu laps saab viiruse ja loomulikult tipneb see kõik jälle kõrvapõletikuga? Ometi pidi kõik paremini ja kergemini hakkama minema? Või on veel vara tahta et kõik läheks kergemini? On meil ette nähtud veel teatud arv kõrvapõletikke läbi põdeda.
Mida küll peaks tegema? Ei viigi last lasteaeda? Ilmselt aga põeb ta siis hiljem kõik need põdemised. On olnud juttu uuest keskkõrvapõletiku vaktsiinist? On mõtet vaktsineerida? murelik lapsevanem

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Adenoidid eemaldatakse, kui need on suurenenud ja ninahingamine on takistatud. Suurenud adenoidid võivad sulgeda ka kuulmetõrve (ühendus keskkõrva ja ninaneelu) ninapoolse otsa, mistõttu puudub normaalne keskõrva õhutus ja see soodustab keskkõrvapõletike teket. Sageli on korduvate keskkõrvapõletike põhjuseks just suurenenud adenoidid ja seetõttu need eemaldatakse. Keskkõrva põletike tekitaja on sagedamini viirused ja harvem bakterid. Viiruste vastu ei ole olemas kahjuk ühtki ravimit ja viirushaigused on iseparanevad. Kui aga keskkõrvapõletiku tekitajaks on bakter, siis sii peab ravima keskkõrvapõletikku antibiootikumidega. Väga oluline on nohu tekkides hakata nohu ravima, eyt vältida nö "nohu edasi minemist" kõrva. Kui Teie laps hakkas just lasteaias käima, siis kahjuks ongi nii, et laps korjab kõik lasteaias liikvel olevad haigused üles. Väikelaste kaitsesüsteem (immuunsussüsteem) alles areneb ja tugevneb ning peetakse normaalseks, kui väikelaps põeb 7-9 haigust aastas. Kahjuks pole ühtki väga head vahendit immuunsüsteemi küpsemise kiirendamiseks. Parim vahend nakkushaiguste vältimiseks on rahvarohkete kohtade vältimine, mitmekülgne toitumine ja füüsiline tegevus vabas õhus.
Keskkõrvapõletike üks bakteriaalne tekitaja on pneumokokk, mille vastu on olemas vaktsiin. Lisaks pneumokokile tekitavad keskõrvapõletikke ka teised bakterid ja viirused, mille vastu vaktsiin puudub. Seega pneumokoki vastu vaktsineerimine hoiab ära just selle bakteri poolt tekitatud haigused vähendades seeläbi ka keskkõrvapõletike sagedust, kuid ei anna täielikku garantiid keskkõrvapõletike vältimiseks.

Edu soovides,
Tiia Voor