3 kuuse imiku kakamisemure 11.12.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!!
Minul järgmine mure:nimelt minu 3 kuune poeg ei ole alates 1,5 kuuselt ise korralikult kakanud. Esimest korda oli vahe 7 päeva kui ta polnud kakanud siis soovitati mul teda mixrolaxiga aidata ja siis ta kakas päris palju. Ja siis jälle 6 päeva ei kakanud ja siis sai korratud sama protseduuri. Igal pool kuhu pöördusin öeldi mulle et rinnapiima laps kui kakab korra nädalas siis norm. ja et maseerige kõhtu, pange kõhuli proovige teda kraadiklaasiga aidata, andke talle teelusikas toiduõli -olen kõike proovinud ja nyyd juba laps 3 kuune ja asi pole sugugi paremuse poole läinud. Kui palusin oma pereartil saata laps uuringutele siis tema soovitab oodata ja nyyd soovitas talle duphalac-i anda et see hoidvat kõhu pehme .Nii olengi teda aidanud mixrolaxiga kuna paistab et see ainuke asi mis teda kakama ajab. Nüüd eelmine õhtul sai lapsele kiirabi kutsutud kuna nuttis hüsteeriliselt ja lakkamatult ajades jalad sirgu ja selleks ajaks kui kiirabi kohale jõudis oli ta süle kussutamisest lõpuks magama jäänud ja kiirabi ei teinud midagi öeldi et minge ostke tilli ja tehke talle teed aga gaasid pole tal kohe kindlasti kuna ta puuksutab ilusti.Millest võiks see kõik tingitud olla ja kas peaksin siis kuskile minema ilma saatekirjata vastuvõtule.Muidu laps võtab ilusti kaalus juurde ja kaka on ilus kollane.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõhukinnisusu on lastel sage tervisemure. Tõepoolest rinnapiim seeditakse väga hästi ära ja soolestikku jääb vähe toidujääki, mida välja kakada. Seepärast peetaksegi normiks kui laps kakab vaid üks kord nädalas. Ka vähene rinnapiimakogus võib olla kõhukinnisuse põhjuseks, kuid Teie lapse puhul ei tule see ilmselt arvesse, sest Te kirjutate, et laps võtab kaalus hästi juurde.
Microlaxi peaks kasutama vaid äärmisel vajadusel ja mitte regulaarselt. Pigem soovitan kasutada Duphalaci. Abi võib saada, kui rinnaga toitev ema sööb ise lahtistava toimega toitu, näiteks ploome, ploomimehu. Kindlasti muutub lapse roe pehmemaks, kui laps hakkab saama lisatoitu. Alates neljandast elukuust võite hakata andma köögivilja- või puuviljapüreed.
Abi võib olla kõhumassažist, võimlemisest, ujutamisest. Kui lapsel on kõhu- või gaasivalud, siis neid aitab leevendada regulaarne gaasirohtude andmine.
Kui kõhukinnisusega kaasnevad muud vaevused (oksendamine, halb kaaluiive, kõhupuhitus) või kõhukinnisus püsib, peaksite pöörduma laste gastroenteroloogi vastuvõtule. Selleks vajate perearsti saatekirja.

Edu soovides,
Tiia Voor