mure poja pärast 10.10.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu 3.7 aastane poeg pissib nädalas umbes 4 korda voodisse. Juhtub, et ka lasteaiast saadetakse pisised magamisriided koju. Tihti ka tilgad püksis. Ma saan aru, et mängu ajal lihtsalt ei ole aega minna ja siis juhtub aga öösel? Milles asi. Elu muutusi pole küll olnud ning vereanalüüs ning pissiproov korras. Kas ta lihtsalt ei viiitsi iga öö ennast üles ajada kui häda peale tuleb.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Öine voodimärgamine (enurees) on lubatud kuni 5. eluaastani ja esialgu ei vaja Teie laps lisauuringuid. Märgamise ärahoidmiseks vähendage lapse õhtust vedelikutarbimist. Kindlasti peab laps enne voodisse minemist korralikult oma põie tühjendama. Selleks peab laps ISTUMA mugavalt potil, st tema jalad peavad ulatuma põrandale või mingile alusele, kuna rippuvate jalgadega on väga raske urineerida. Kui voodimärgamine jääb püsima ka 5-aastaseks saamisel, on vaja hakata uurima, kas laps ei tühjenda põit korralikult ja pärast pissimist jääb palju uriini põide või on väike põie maht jms.
Voodimärgamine on sage probleem lapseeas, näiteks Soomes esineb umbes 10 %-l 7-aastastest lastest voodimärgamist. Öised voodimärgajad on tavaliselt poisid. Oletatakse, et see on seotud pärilikkusega: kui mõlemal vanemal on olnud enurees, siis 77% tõenäosusega on märgaja ka laps, kui üks vanematest, siis 44%. Veel seostatakse öist märgamist tavapärasest sügavama unega, kõrge emotsionaalse tundlikkusega või läbielatud stressiga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Vastsündinu toitumine

Tere. mul on mure 2.nädalase poja pärast. Ta sündis tuharseisus (34 nädal). Rinnapiima ta ei saa. Mure on tema söömise pärast. Ükskord sööb rohkem, teinekord jälle vähem. Kõht kipub ka kinni olema. Pissib ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
2. nädalane sööb enamasti 80-100 ml korraga. Ühel toidukorral võib laps süüa pisut rohkem, teisel vähem. Oluline on, millise koguse laps ööpäevas sööb. 2n. sööb keskmiselt 600-700 ml päevas. ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: