Lapsel jalgevahe punane. 07.02.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Meie 2a tüdrukul on pidevalt pepu ja pissu vahe punane. Peale wc-s käiku pühime-kuivatame paberiga, peaaegu igal õhtul peseme kraani all. Aga ikkagi kipub jalgevahe punaseks minema - kui saabki päev olla korras, siis järgmine päev kindlalt punane. Laps ise nagu ei kaevanud varem, et see teda segaks - nüüd paar päeva olen näinud teda sealt kraapimas ja sügamas (pepu vahe oli punane).
Käisime antud hädaga ka perearsti jutul. Kes vaatas ja ütles selle peale, et osadel tüdrukutel lähebki sealt puanseks ja see ikka väga õrn koht jne.
Kirjutas retsepti CLOTRIMAZOL CR 1% ja käskis seda viis päeva määrida. Praegu on rohi veel välja ostmata.

Millest võiks lapse probleem olla tingitud ja kuidas sellest vabaneda. Kas võime raviks arsti poolt kirjutatud salvi kasutada.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Üheks põhjuseks võivad olla naaskelsabad, mis selles vanuses lastel on sagedased. Naaskelsabad (enterobioos) on öise eluviisiga ja põhjustavad sügelemist pepu piirkonnas, nahaärritust-punetust. Nende leidmiseks või välistamiseks on vaja rooja uuringut. Vahel on koguni silmaga näha roojas väikseid valge niidijupi sarnaseid ussikesi. Pepu ja pissu piirkond on sagedamini põletikus ka allergilistel või ülekaalulistel lastel. Naha/limaskestade ärritust võib süvendada väga sage pesemine, eriti kui kasutada seepi. Seepi võiks kasutada 1-2 korda nädalas. Pesemiseks sobib niisugustel lastel veelgi paremini nn. intiimgeel, mis asendab seepi ja on müügil apteekides. Allergilistel lastel võib vahel põhjuseks olla ka seen. Sel juhul sobib tõesti seenevastane rohi.
Kui probleem ei lahene, pöörduge palun lastearsti vastuvõtule.
Lugupidamisega Heli Grünberg