Kolmekuuse sooleinfektsioon ja dieet 31.01.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Praeguseks kolmekuusel ainult rinnapiimast toituval lapsel läks kaka telliskivitooni, lisandusid tugevad halva lõhnalised gaasid, kõhu korin ja mulisemine söömisel. Tehti mitu kakaproovi, viirustele, bakteritele, tingpatogeenid, algloomad, kõik negatiivsed. Kakauuring näitas peitverd ja leukotsüüte. Määrati getamütsiinil põhinevad antibiootikumid 7 päevaks. Kaka läks ilusaks kollaseks, kuuri lõppedes tekkisid lapsel aga taas tugevad gaasid ja kõhu korisemine, mulisemine söömisel samuti. Uus kakauuring oli korras, peitverd ja leokotsüüte enam ei tuvastatud, vereproov loeti samuti korras olevaks (hemoglobiin 98). Kõhu UH oli korras.

Arst arvas, et kuna laps väga hästi kosunud, kolmekuusena kaalub ca 7kg, 61 cm pikk (sünnikaal 3258, pikkus49), siis sool ei jõua toitu seedida, kuna laps liiga tihti rinnal. Laps sööb ikka kindlasti 8x ööpäevas, pigem rohkemgi, iga 2h tagant. Soovitati söögivahesid pikendada 3,5h ja öösel 6h, samuti anda soolele puhkust ning anda lapsele kummeliteed või vett, et siis sööks rinda vähem. Teed soovitati anda ca 120 ml päevas, ühe toidukorra soovitati puhtalt teega asendada. Mida te sellest arvate?

Praktikas on see põhimõtteliselt teostamatu, kuna pudelit laps ei tunnista ja lusikaga söötes ei huvitu ta veest/teest, pärast mõningaid suutäisi ja hakkab seda välja ajama. Tühi kõht teeb lapse vaid virilamaks ja rohkem rinda tahtmaks, muu söötmine ei õnnestu siis seda enam. Samuti ei kastuta laps rinda ju vaid söömiseks. Tekib ka üsimus, kas sellises koguses vedeliku andmine ei ole omakorda koormav neerudele, ei vii kehast rauda välja?

Mis on Teie soovitus?

Ette tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui laps saab rinnapiima, siis ei ole vaja talle juurde pakkuda mitte mingisugust muud vedelikku. Kui lapse kaaluiive on ülihea, siis võite ju proovida teha pikemaid toiduvahesid, kuigi ainult rinnapiima saav imik peaks oma söögikorrad ise reguleerima. Lapse ületoitmine
võib gaasivalude teket soodustada. Kui ainult rinnapiima saav laps on gaasidega hädas, siis vahel paraneb olukord, kui rinnaga
toitev ema sööb vähem piima ja piimatooteid, muna, pähkleid ja nisu.
Gaaside ärahoidmiseks ja raviks pole ühtki väga head rohtu. Parim ravim on aeg – need mööduvad millalgi iseenesest, enamasti pärast nelja elukuud.

Lugupidamisega,
Tiia Voor