analüüsi tõlgenduse abi 03.10.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere päevast !
Teilt olen saanud alati arukat selgitust ja mis kõige olulisem - see on alati olnud eesti keelne (meditsiinilistes terminites olen ülimalt nõrk). Ehk aitate ka seekord, sest väljendid "käib küll" ja "pole hullu" ei vii mind edasi.
Mul läks kõht nö punni lihtsalt mitte millestki. Jõin vett ja äkki oli tunne, et nahk lihtsalt rebeneb ja kõht muudkui kasvas.
Kõige paremini annab minuga juhtunust vast ülevaate arsti poolt digiloosse kirjapandu :
"16.09.23 Patsient pöördub Valvekliinikusse vastuvõtule ca 1 nädal kestnud kõhupuhituste, tugevate valude ning rohekat tooni väljaheite tõttu. Väljaheide must ega valkjas olnud ei ole. Gaasid väljuvad, kõht käib läbi, iiveldust ega oksendamist olnud ei ole. 2023 aasta
alguses tehtud nii gastroskoopia kui koloskoopia, mille tulemusel ravitud helikobakterit kolmikraviga. Sool olnud leiuta. Helikobakteri kordusanalüüsi andnud ei ole. Selgeid urineerimisprobleeme otseselt ei kurda. Igapäevaselt tarvitab olmesartaanmedoksomiil
40 mg + amlodipiin 5 mg + hüdroklorotiasiid 12,5 mg. Taustal psoriaas. Suitsetamisest loobus ca 3-4 kuud tagasi. Alkoholi tarvitab u 500 ml viina 1x nädalas. OBJ: - Kõht palpatoorselt pehme, peritonismi ei ole - Ortneri ja Murphy sümptomid negatiivsed
- Palpatoorselt valu maksimum alakõhus keskel ning vasemal keskkõhus. Lisamasse, konkreetselt resistentsust ei palpeeri. - Persitaltika auskulteeritav. - Alakõhul vasemal operatsiooniarm
-- patsiendi sõnul opereeritud kunagi ammu viljatuse tõttu. Armi piirkonnas psoriaasi naast. Patsienti nõustatud iileuse ja seedetrakti verejooksu alarmsümptomite osas,mille tekkel otsekohe pöörduda EMOsse. Vajab täiendavaid analüüse ja uuringuid sümptomaatika
täsustamiseks. Eelkõige esmaselt võtaksin helikobakteri AG roojast, hemogrammi, CRV,lipaasi, ALATi, ASATi, GGT, lipaasi, bilirubiini, kreatiniini, eGFRi, ALPi. Seejärel edasine plaan ja ravi."

Analüüsides helikobakter pylori AG positiivne.
Hetkel on metronidasoolil tarneraskused ning nelikravi määramine seetõttu komplitseeritud.Kirjutan patsiendile välja ravi Pylera preparaadiga, mida võtta 3 kapslit 4x päevas.2x päevas võtta juurde ka 20 mg omeprasooli. Ravikuur 10 päeva. Ca 2 kuu möödudes
ravi lõpust anda kordusanalüüs. Sümptomite püsides vajab muude haiguste välistamist.

Mis täpselt arst kõhus katsus ja mida leidis või ei leidnud jäi mulle natuke hämaraks. Mulle küll tundub, et "pole hullu". Nagu näete siis Helico bakter oli taas positiivne. Praegu neelan siis Pylerat.

Nagu ma aru saan, siis arst soovis vere analüüsides leida kõrvalekaldeid pankrease, neerude, sapi ja maksa töös. Kas mul õigus ?
GGT näit tundub mulle kõrge olevat, kuid muu (vist ? ) korras ?????
Ütlen selgituseks, et võtsin rumala peaga sõpradega umbes 48 tundi enne vere andmist viina u 500 ml.
Kas see GGT näit võib sellest selline olla ?
Kas teised need näidud on korras ja mingeid patoloogiaid (on vist õige sõna) pole ?
Kas hemoglobiin pole mitte liiga madal (kuigi jääb ref piiridesse) ?
RBC on ka madalam kui õigus ? Kas see näit näitab kasvajat ?
HCT on kuidagi nipa-napa ?

Ma oskan internetiga võideldes küll ükshaaval analüüsidest aru saada, kuid neid omavahel seostada (kõik ju omavahel seotud), ma kahjuks ei oska.

Triglütseriide ärge vaadake-see määriti mulle pähe :)

Ma tänan väga Teid teie tänuväärse ja vajaliku töö eest ja soovin Teile jõudu ning vastupidamist !
Vastust ootama jäädes

PS - roheline väljaheide oli seotud sõetablettidega :)

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Kõigi probleemide puhul ei saa laboriuuringutest vastust. Teie kõhupuhituse põhjus ei ole kindlasti helicobacter, see on asümptomaatiline ehk kaebusi mitte andev kaasuv leid ja omab tähendust siis, kui inimesel esinevad maos või kaksteistsõrmikus haavandilised muutused.
Ehk teie puhul tuleks mõelda pigem seedetrakti uuringutele, kui sellised kaebused korduvad ja püsivad. Mõtlen gastroskoopiat mao uuringuna ja vajadusel edasisi sooleuuringuid.
Kui tegemist oli ühekordse murega, siis või tegemist olla mingi funktsionaalse häirega, selliseid juhuslikke probleeme tuleb ette, neile ei leita enamasti põhjust ja ka eraldi ravi nad ei vaja. Seega sellisel juhul pole vaja midagi ette võtta.
Seega teie puhul soovitan jälgida probleemide kordumise suhtes ja vastavalt.

Lugupidamisega
Marge Kütt