Vereanalüüsid 04.02.24 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere! Mul otseselt tervisemuresid, millele ravi pole ei esine. Põen küll kõrgvereõhutõbe, kuid korraliku raviga on see kontrolli all. Mure on aga vere näitudega. Toon mõnef näidud. Kusihape 477, mis on 5 a jooksul pidevalt kasvanud, eGFr 44, 53 pidevalt vähenenud, kreateniin 106 pidevalt kasvannud, ferritiin 261 pidevalt kasvanud, raud korras, TSH 0,14 pidevalt vähenud, kolesterool 7,1 kõikuv, aga kõrge. Kas peaksin muretsrma või on see normaalne. Toitun enda arust väga mitmekesiselt, hoidun nisujahust, suhkrust, söön köögivilju, puuvilju, marju, vähe liha, valmistoite ei osta, teen kõik ise.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Vere näitajad ei ole iseseisvad ja nendega eraldi tegeleda ei ole vaja. Vaja oleks tegeleda probleemidega, mida need peegeldavad.
Teil on ilmselt kilpnäärme talitluse häire, TSH 0,14 viitab hüpertüreoosi võimalusele. Seda tuleb täiendavalt uurida ja teha kogu kilpnäärme uuringute paneel. Kilpnäärme haiguste ravi juhib kas endokrinoloog või perearst, sõltuvalt diagnoosist.
Neeru näitajatele tasub tähelepanu pöörata, teil on kõrgvererõhutõbi. Neeru näitajate halvenemine viitab sellele, et vererõhuhaigus ei pruugi olla hästi kontrolli all. Soovitan konsulteerida perearstiga ja mõõta regulaarselt oma vererõhku, et kinnitada veendumust, et kõik on kontrolli all. Kui on, siis näitajad pole eriti halvad ja muretsema eraldi ei peaks.
Õige toitumine on tervisele hea ja rõõm on lugeda, et te sellega tegelete. Kuid kirjeldatud probleeme toitumine ei mõjuta, siin oleks vaja arstiga nõu pidada.

Lugupidamisega
Marge Kütt