Lyme tõbi 13.11.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!
2021.a.sügisel diagnoositi mul borrelioos.Neuroloogilised sümptomid olid selleks ajaks välja kujunenud ,ravi ei olnud saanud.Paar kuud varem oli leidnud endal väikese nümfi, mille küünega ära tõmbasin ning unustasin. Olulist laiku ei esinenud.Elan sellises piirkonnas,kus nakkusohtlikud puugid on garanteeritud,igal aastal leian mõne sisseimenud puugi. Analüüsi tulemused :
S-Borrelia burgdorferi IgM- positiivne
S- Borrelia burgdorfeir IgM (kinnitav ) -positiivne
S-Borrelia burgdorferi IgG- negatiivne
S-flageliin (p41 Ba) -positiivne
S-p41 Bs- positiivne
S-OspA Bs- piiripealne
S-OspC Borrelia afzelli (p25 Ba) -positiivne
S-OspC Borrelia garinii (VisEBg) -positiivne
S-OspC Borrelia burgdorferi i25Bb- positiivne
S-OspC Bsp- positiivne
Liikvoris;
Borrelia burgdorferi IgM -piiripealne
Borrelia burgdorferi IgM( kinnitav) -positiivne
Borrelia burgdorferi IgG- negatiivne
OspC Ba - positiivne
OspC Bs-piiripealne
OspC Bsp- positiivne
Järgnes ravi Doxycyclin 100 mg 2x päevas -21 päeva

21.okt.2021 Synlabis kordusanalüüs
Tulemus.:
Borrelia Burgdorferi IgG QN 190 AU/ml
Borrelia burgdorferi IgM (kinnitav) -positiivne
Borrelia burgdorferi IgG( kinnitav)-negatiivne
Tulemuse tõlgendus:
S-Burgdorferi IgM valk OspC positiivne , P39 piiripealne.

Järgnes 2-nädalane Zinnati ravikuur 500 mg x2.
Detsembris 2021.a . sai tehtud Synlabis kordusanalüüs. Tulemus oli täpselt sama . IgG 190.
Täpselt sama vastuse sain 2022.märtsis ning ka 2023.a. aprillis. Jätkuvalt Borrelia burgdorferi IgM >190 ja IgG <5.
Lugesin, et Borrelia burgdorferi IgM näit võib organismis püsida kuni elu lõpuni+ ja IgG näit ei pruugi peale põdemist positiivseks muutuda, juhul kui raviga on varakult alustatud. Minu puhul seda ei toimunud, kuna haiglasse,kus diagnoos pandi,sattusin ikka mitu kuud hiljem.
2023.a. suvel langesin taas puugi ohvriks ning seekord läbisin uuesti Doxycyclini kuuri- 30 päeva 200 mg päevas.
Septembris sai tehtud uued analüüsid.
Tulemus:
Borrelia Burgdorferi IgG- negatiivne
Borrelia Burgdorferi IgM- positiivne
Borrelia Burgdorferi IgM (kinnitav)- positiivne
Tulemuse märkus: Ospc Ba,Bb,Bg,p41-väga tugevalt positiivne
On uuritud ka autoimmuunsete haiguste osas,kuid siiani pole veel midagi leitud.. Kas on võimalik nende andmete põhjal oletada, et spiroheet toimetab jätkuvalt minu organismis edasi,vaatamata saadud ravile? Kas on võimalik, et Doxycyclini suhtes on tekkinud resistentsus ning ravim lihtsalt ei toimi või siis võtta borrelioos laualt maha ning siiski keskenduda muude põhjuste otsimisele?
Haigusnähud püsivad jätkuvalt.
Olen Teile väga tänulik,kui leiate aega vastamiseks!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Teil on tegemist persisteeriva IgMiga, mida näeme laboris päris paljudel patsientidel. Korduvad antibakteriaalsed ravikuurid ei ole siin kindlasti näidustatud. Samuti puudub mõte korduvalt Borrelia IgG ja IgM analüüsidel.
Kindlasti ei ole kliiniliselt põhjendatud IgM numbrite võrdlemine, selle puudub igasugune põhjendus. Tegemist on labori toorandmetega, mis seostuvad konkreetse testimeetodiga, kuid ei näita, kas patsient on haigem või tervem kui eelmisel korral. Seega ei ole laboritel põhjust seda numbrit väljastada, kuigi mitmed laborid seda teevad.
IgM võib püsida aastaid. Kui teil ei ole lisandunud IgG, siis on kahtlane, kas teil borrelioosi on tegelikult olnud. Kuid ühekordne 21-päevane Doxycyclini kuur on siiski olnud minu arvates põhjendatud, teil on igaks juhuks ravi ikkagi ära tehtud.

Soovitan kaaluda koos perearstiga, mis kaebused teile muret teevad ja millest nad võivad olla tingitud. Positiivse IgM i pärast kõigi kaebuste seostamine borrelioosiga ei ole alati sugugi põhjendatud, mõned muud probleemid võivad nii jääda tähelepanuta.
Korduvaid antibakteriaalse ravi kuure ei soovita ükski tänapäevane borrelioosi ravijuhis.

Lugupidamisega
Marge Kütt