Tervisetesti näitajad 16.10.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!
Tegin eelmisel nädalal SynLabis tervisetesti ja mõned näitajad, mis olid natuke normist väljas, tekitasid segadust.
Näiteks Glükoos ja Hemoglobiin olid korras aga Glükohemoglobiin üle normi.

Hemoglobiin – 142 g/l - normi piirides!
Glükoos – 5,1 mmol/l - normi piirides!
Glükohemoglobiin ( HbA1c ) – 6,2% - üle normi
Glükohemoglobiin (HbA1c )– 44,8 mmol/mol – üle normi!

Ka Hematokrit – 45,1% - (norm. 37 – 45 ) – oli veidike üle norm aga selle kohta ei teagi, mida see näitab?

Veel ei saanud ma aru mis vahe on neil kahel alumisel näitajal? Mõlema tähis eGFR – neist üks normis ja teine alla normi!
Kreatiniin ja eGFR – 66 umol/l – normi piidides!
Aga eGFR (Crea,CKD-EPI) – 85,73 ml/min/1,73m2 – alla normi!
Veel uurisin mis tähendab kui eGFR (Crea,CKD-EPI) on alla normi aga igal pool kirjutati sellest kui see näitaja on üle normi!

Kõik ülejäänud näitajad (test sisaldas 20 analüüsi + eraldi magneesium) olid normi piirides!

Ette tänades

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Igasugune uuring algab tegelikult probleemi teavitamisest, mille suhtes uuritakse. Kui probleemi ei ole, siis lihtsalt laboriuuringutega saab väga harva diagnoosida mingit probleemi. Kui teil kaebusi ei ole, siis tuleb teie laboriuuringut tõlgendada kui normi piirides olevat. Tõeliselt haigustega seotud muudatused peavad olema oluliselt rohkem väljendunud, et neid mingi konkreetse patoloogiaga seostada.

Lugupidamisega
Marge Kütt