Ferritiini näitaja 14.09.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

3 aastat tagasi otsustasin võimalikult tervikliku ja vähe töödeldud taimetoidu peale minna (toores, aurutatud või keedetud), kuna kolesterool oli siis näitajatega väga kõrge (8,5) + eelmiste põlvkondade südame-veresoonkonna haigused, mis tõenäoliselt ka mind oleks puudutanud ning samuti oli neerude eGFR madal.
Üleeile tehtud viimane kontroll näitas, et kõik sujub; kolesterool korras (selle sai tegelikult juba esimese 6 nädalaga normi), isegi eGFR paraneb aastatega jõudsalt aga Ferritiin oli kuidagi väga madal 14.2 μg/l, eelmise aasta detsembris oli see veel 42.9 μg/l ja 2020 enne dieedi muudatust 133μg/l.
Küsimus; kui üldist verepilti vaadata (hemoglobiin ja hemogrammi teised näitajad on läbi aastate suhteliselt samad olnud), kas on võimalik, et tegu raua puudusega ja peaks lihtsalt toidulisandi juurde võtma?
Või teha lisauuringuid, miks see näit madal on? Kuigi toidukalkulaator näitab justkui saaks ma toiduga 503% päeva vajadusest. Olen samas ka teadlik, et taimetoidust imendub rauda organismi vähem ning samuti on seal fütaadid, mis imendumist võivad takistada. Võib olla mängib rolli ka see, et maist alates on olnud intensiivsemat treeningud kui tavaliselt ja millegipärast lisasin sellel aastal igale toidukorrale ka kreeka pähkleid, mis võivad raua imendumist veelgi takistada. Äkki peaks neid eraldi sööma?
Iseenesest on kehakaal täpselt sama olnud viimased 25 aastat, sümptomitest pole nohugi olnud viimaed 14 aastat, energiat jagub ja väsimust ei ole, pigem vastupidi

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Vaatan, et olete nn südame paketis lasknud veel kord määrata samu näitajaid kui juba esimeses tervisekontrolli paketis, aga see pole tegelikult probleem.
Teil on tõesti madal ferritiin ja kui võtta arvesse teie taimetoitlust, siis mulle tundub, et võiksite lisaks toidust saadavale võtta juurde nii rauda kui ka perioodiliselt B12 vitamiini ja foolhapet. Teil on hemoglobiin tõesti referentspiirides ja vererakud ei ole väikesed (MCV), pigem vastupidi. Taimetoitlus loob kindlasti pisut erineva fooni ja jääb mulje, et teie rauavarud organismis ei ole piisavad, viimast ferritiin näitabki. B12 ja foolhapet julgen soovitada seetõttu, et MCV on pigem suurem. Vererakud on suuremad ka alkoholi tarvitamise korral, ka sellisel juhul oleks mõistlik lisada toidule B-grupi vitamiine.
Kokkuvõttes ei ole teie näitajad probleemsed, kuid toidulisandite tervitamine perioodiliselt tundub olevat õigustatud. Inimesed on erinevad bioloogilised olendid ja iga keha reageerib pisut erinevalt. Ka väga terviseteadlikud valikud võivad teisest küljest mõned inimesel millegi puuduse tekitada.

Lugupidamisega
Marge Kütt