Kalprotektiin 16.03.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere, doktor! Põen aastaid bakteriaalseid uroinfektsioone( kolibaker enamasti) ja saanud iga kuu 10- 14 p erinevaid antibiootikume. Kui antibiootikum ära jääb, kohe, 2 päeval uroinfektsioon tagasi ja nii 8 aastat. Proovinud igasugust looduslikku ravi, tulemusteta. Probleemi põhjust ei teata, võtan igal õhtul profülatiline annuse, 2 tbl Nitrofurantoini või kui see enam ei mõju, siis 1tbl Biseptoli ning vahepeal kui äge faas, siis taas täisannus eelnevaid ravimeid.
Augustis 2022 olin ägeda uroinfektsiooniga haiglas ning sain 7päeva Unasyni ja 7 päeva Augmentini. Veebruaris 2023 olin covidis ja sain 7 päeva Berlocidi ja 3 päeva Sumamedi bronhiidile, praegu õhtune Nitrofurantoin.
Alates sept 2022 kõrvetavad valud vasakul roidekaare all ja püsiv kõhulahtisus ( 3- 4× päevas). Olen võtnud pikalt erinevaid probiootikume, (Enteroli, Linexit, Biolattet), aga paremaks pole üldse läinud. Kalprotektiin sept 2022- 233, dets 2022- 133, märts 2023- 60! Peitveri ja clostridium ok.
Palun, kas oskate öelda, kas kõhunääre võib anda sellist valu ja pidevat kõhulahtisust ja mis analüüsid ja uuringud peaksin veel tegema, et saada lõpuks selgust ja abi, mis on vasaku roidekaare aluse kõhuvalu ja pool aastat kestnud kõhulahtisuse põhjus ning millest tingitud ka korduv kalprotektiini tõus?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Pigem jätab teie mure mulje, et sagedased uroinfektsioonid ning üsna pidev antibakteriaalne ravi selle probleemi lahendamiseks on paigast ära viinud teie soolestiku loomuliku mikrofloora. Sellest võivad olla tingitud seedehäired.
Kõhunääre on omaette teema, see ei seostu antibaktereiaalse raviga.
Kuid - see on oletus. Et seda kinnitada, tuleks ära teha seedetrakti uuringud gastroenteroloogi poolt. Me ei tea, kas kõhulahtisus ja valud mao piirkonnas on iseseisev uus probleem või pikaajalise antibakteriaalse ravi kaugtüsistus.
Soovitaksin alustada perearstist ja gastroenteroloogi konsultatsioonist perearsti saatekirjaga., kes vajadusel teeb endoskoopilised uuringud. Kui seedetraktis patoloogiat ei leidu, siis oleks järgmine samm küsida gastroenteroloogilt, mida saaks veel teha lisaks juba tarbitud probiootikumidele, et parandada seedetrakti mikrofloorat. Erinevad tasulised "mikrobioomi2 uuringud ja külvid siin ei aita, laboriuuringutel ei ole probleemi selgitamisel suurt osa.

Lugupidamisega
Marge Kütt