Lapsel Plt 613. Lisaks maksanäitajad veidi üle normi 24.01.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere, lapsel juba 3s vereanalüüs esimese eluaasta jooksul kus PLT on normist suurem. Võrreldes varasemaga on siiski Plt veidi langenud 670lt nüüd siis 616le. Viimase verevõtu ajal oli viimasest haigusest , nohust, möödas u 2 n. Lisaks lapsel kerge kollakas jume olnud juba pikka aega, ei midagi hullu, kuid varasemalt maksanäitajad on korras olnud. Nüüd aga viimasel verevõtul, mis tehti kapillaarverest on ka ASAT ja Bil tavapärasest suurem. ASAT 48 ja Bil 9. Perearst arvas,et teeme kuu pärast uue analüüsi ja suureks muretsemiseks ei ole põhjust, kuid ma siiski nii mures ja ei tea kas peaksin spetsialisti juurde pöörduma esimesel võimalusel või ikka veel ootaksin, kuni teeme kordusproovi. Lisaks kas kapillaarverest proovi võtmine võib maksanäitajaid mõjutada.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Kerge trombotsütoos võib olla seotud viiruste põdemise järgse seisundiga. Kui laps on väliselt terve ja heatujuline, siis pole muretsemiseks väga põhjust. Muidugi on põhjendatud vereanalüüsi kordamine teatud aja jooksul. ASAT ja Bil väärtused ei ole tegelikult oluliselt suurenenud. Kuid see, et kapillaarverest võib sageli leida seletamatuid analüütide kõikumisi, on teil täiesti õige kahtlustus.

Kui teil on võimalik, soovitaksin järgmise vereproovi andmisel pöörduda kas kodukoha lähedasse lastehaiglasse või muusse laste verevõtu pädevusega proovivõtupunkti ja püüda analüüsida veeniverd. Protseduur on väikelapsel muidugi ebamugav ja valulik, aga seda on ka kapillaarvere võtmine.

Lugupidamisega
Marge Kütt