Kas on analüüsi 24.06.22 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere. Minu ämmal on probleem kõndimisega , mingi aeg kui arstilt abi sai ja uued rohud kadus kõndimise ja kukkumise probleem ära . Aga nüüd on tagasi tulnud nn tasakaalu häired ja ta lihtsalt kukkuv jälle . Ja viimasel ajal tundub ka et mäluga probleeme. Ja täna tema ravimisahtlit vastates oli seal väga palju erinevaid rohte ja ka vitamiine. Kuid minu küsimus seisneb selles , et kas on mõnda analüüsi mida saaks lasta teha , et teada saada kas ta on võtnud ravimeid liiga palju . Et on ära unustanud ja siis nt topelt võtnud ? Ja kas see võiks olla põhjus miks nn tasakaalu häired on tekkinud.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Sellist analüüsi ei ole. Kui ravimite hulgas on digoksiin, siis selle kontsentratsiooni võiks määrata, kuid proovi võtt tuleb ajastada enne järgmise doosi võtmist. Kui proovivõtt on valesti ajastatud, pole tulemust võimalik hinnata.
Tasakaalu häiretele on palju põhjusi ja kui need esinevad koos mäluhäiretega, siis seda ei saa kindlasti distantsilt ja laboriuuringute kaudu diagnoosida. Mõttetult raha analüüsidele kulutada ma siin ei soovita.

Ravimid tuleks kindlasti pereringis üle vaadata, kontrollida nende kehtivust ja küsitleda pereliiget, kuidas ta neid võtab. Kui vastustest jääb mulje, et ta päris hästi seda teemat üksi ära ei halda, siis on oht üle doseerimiseks täiesti olemas, teie mure on õigustatud.
Viimasel juhul soovitan pigem apteegis müüdavaid päevapõhiseid ravimikarpe - laduge arsti poolt soovitatud ravimid mõne päeva kaupa karpidesse, ei lähe patsiendil segamini ja enda süda on rahulikum.

Lugupidamisega
Marge Kütt