Tõhustusdoos 13.12.21 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere

Mul on koroonavaktsiin tehtud ja nüüd on sellest 6 kuud möödas ja perearst helistas ja kutsus kolmandat doosi tegema. Kas mõistlikum oleks enne teha see antikehade test? Et kui neid on piisavalt siis pole mõtet seda kolmandat doosi teha veel äkki? Ise olen 31 aastane ja siiamaani tugeva tervisega olnud.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

ere

Vaktsineerimine kehtib teoreetiliselt kuni 12 kuud, kusjuures ajas immunoloogiline kaitse järjest nõrgeneb.
Ajavahemikus 6-12 kuud vaktsineerimisest ongi selline aeg, kus teatud inimestel tasuks teha uus doos veidi varem ja teised võiksid veel oodata, immuunsüsteem on meil kõigil individuaalne.

Ei ole päris vale hinnata ära antikehade hulk, kuid keerukas koht on see, et pole kokku lepitud ühte kindlat numbrit, millest alates oleks kindlasti piisav hulk antikehi juba olemas. Keerukas on ka see, et erinevad määramismeetodid näitavad väga erinevaid numbreid.
Seega ei ole vale ka tõhustusdoos igaks juhuks ära teha, sõltumata antikehade arvust.

Praktiline soovitus: kui olete seda meelt, et pigem ootaks, määrake antikehad. Kui hulk on tuhandetes (uurige kindlasti meetodi ülemist määramispiiri!), siis võite veidi oodata ja teha tõhustusdoosi paari kuu pärast. Kui liigute palju ringi ja tahate olla kindel, et vaktsiin kindlasti töötab, võiksite teha perearsti soovitusel tõhustusdoosi.

Lugupidamisega
Marge Kütt