Vereproov ja täppverevalumid 09.01.17 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,

Olen mures. Nimelt on mul juba aasta aega käsivartel imepisikesed, nagu nōelatorkesarnased täpikesed. Üksikud on ka reitel ja mujal kehal. Perearst tegi vereproovid, aasta jooksul paar korda, viimati detsembri lōpupoole. Proovid on alati korras olnud, kōik näitajad on normi piires. Millega vōib tegu olla? Kardan mōnd verehaigust aga kas siis ei peaks proovid näitama, kui midagi korrast ära. Ravimeid ei tarvita. Olen pidevas stressiseisundis ja kardan oma tervise pärast.
Tänan, kui leiate aega vastata.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Täppverevalumid ehk petehhiad on küllalt ebaspetsiifiline sümptom. Vahel esinevad nad koos mõne haigusega, kuid üksi petehhiad ei lase mingit haigust diagnoosida.

Aga võiks püüda leida vastused sellistele küsimustele:
Kas selles piirkonnas, kus täppverevalumid tekivad, on kehale osutatud mingit survet (liibuvad riided, füüsiline treening, venitused)? Kõige lihtsam võimalus on mingi mehhaaniline tegur, vahel on kapillaaride seinad inimesel väga õrnad ja täppverevalumid kerged tekkima.
Teiseks, kas on kontrollitud trombotsüütide üldarv? Eeldan, et seda perarst just kontrollis ja see oli ilmselt korras..
Kolmandaks, kas on veel mingeid kaebusi? Kui ei ole, soovitaksin kontrollida ka maksa funktsiooni näitajaid (ALT, LDH, GGT). Kui need on korras, siis pole ilmselt põhjust maksa suunas uuringuid jätkata.
Neljandaks, kas tarvitate mingeid peavalu ravimeid, näiteks ibuprofeeni? Kui jah, siis peaks kontrollima trombotsüütide funktsiooni, teatud ravimid võivad seda häirida.

Kui ei leia mingit põhjust, siis soovitan jälgida, kas täppverevalumite hulk suureneb või püsib sama. Kui püsib sama, siis pole ehk põhjust väga muretseda.

Kui on soovi teha täiendavaid uuringuid, soovitan ka laboriarsti konsultatsioone Ida-Tallinna Keskhaiglas või Regionaalhaiglas.

Marge Kütt