PLT langus ja täppverevalumid 28.08.16 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,
Viimasel ajal 3-kuu jooksul 3 -l korral on tekkinud kätele kaenlaalt käsivarre väliskülje poole)täppverevalumite kogum(pisikesed lillakas punased nōelatorkesarnased täpid). Ala on u. 2cm lai ja 4-5 cm pikk(kulgeb piki käsivart).Tekivad ja siis kaovad mōne päevaga). Vereproovis oli PLT 194, eelnevalt on olnud üle 230(digiloost vaatasin). Kas verevalumite tekkimises saab süüdistada trombotsüütide langust. Vōi peab selleks olema näitajad päris alla normpiiri. Kas vōib kahtlustada mōnd algavat verehaigust. Muus osas olid vereproovi näitajad kōik normis. Tänan, kui leiate aega vastata.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere
Täppverevalumid ehk petehhiad annavad tõesti põhjuse uurida trombotsüütide üldarvu. Teie puhul on see normi piires, seega trombotsüütide põhjuseks ei ole.
Põhjuseid võib olla veel mitmeid. Alustuseks võiks välistada lihtsamad: kas on olnud surve käsivarrele teie poolt kirjeldatud piirkonnas (sport, riided vm.). See võib põhjustada survekohal väikeste veresoonte läbilaskvuse tusu ja sellest täppverevalumeid. Teine lihtsam põhjus on aspiriini ja sarnaste põletiku- ja valuvastaste ravimite kasutamine, mis vähendab trombotsüütide omavahelist kleepumist ja vahel võivad tekkida ka täppverevalumid.
Verehaigust kahtlustada pole põhjust, kui muude näitajad vereproovis olid normi piirides.

Lugupidamisega
Marge Kütt