Gamma glutamüül transferaas seerumis 21.11.15 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Gamma glutamüül transferaas seerumis

Arst vastas:

Liisa Kuhi

dr Liisa Kuhi

Laborimeditsiini arst

Ida-Tallinna Keskhaigla

Tere!

Tänan küsimuse eest!
Gamma glutamüüli transferaas (GGT) on ensüüm, mis esineb mitmete elundite (maks, neerud, kõhunääre) rakkudes. Selle ensüümi suurenemine veres võib tekkida ensüümi aktivatsioonil mõningate ainete (näiteks ravimid, alkohol) toimel või ka rakkude kahjustusel. Ateriin on toidulisand, mis võib seda põhjustada, kuid suurenemisel võib olla ka teisi põhjusi.
Kõige kindlam on ateriin ära jätta ja määrata 3-4 nädala pärast GGT uuesti. Kui nüüd GGT on normaliseerunud, siis tõenäoliselt oligi GGT tõusu põhjustajaks ateriin. Sel juhul oleks vaja teha ravimiametile ateriini kohta teatis kõrvaltoime kohta kas perearsti juures või apteegis. Kolesterooli taseme langetamiseks küsida teisi võimalusi.
Kui GGT ei normaliseeru, siis on suurenemine tingitud muudest põhjustest, mida tuleks perearstil edasi uurida. Ainult GGT suurenemine ohtlik ei ole, seda muutust tuleb hinnata koos teiste võimalike häiretega .

Parimate soovidega,
Liisa Kuhi