vere paksus 22.01.05 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 25a naine ja kuna hiljuti on olnud probleeme tervisega, võeti haigla vastuvõtus vereproov. Üldarst ei maininud midagi, küll aga mind üle vaadanud neuroloog pomises ''moka otsast'', et veri on nagu natuke paks. Samuti ei maininud miskit perearst, kui antud proovi tulemusi nägi. Küsimus järgmine: milline näitaja vereproovis näitab vere paksust ja millised on selle näitaja normaalväärtused. Ehk siis, millisest piirist alates, peaks mingid meetmed vere vedeldamiseks tarvitusele võtma? Tarvitan ka antibeebipille, kas ka sellest võib veri paksemaks minna?
Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere,
Ilmselt mõtles arst "vere paksuse" all tõusnud punaliblede e. erütrotsüütide hulka veres. Mida rohkem on rakke veres, seda "paksem" see on. Täiskasvanud naisterahval võiks see näit jääda 4.0-5.4 X 10*12 rakku/L vahele.
Suukaudsed rasedusvastased vahendid võivad tõepoolest mõningal määral erütrotsüütide arvu tõsta ja seda menstruatsioonide korral erituva vere hulga vähenemise arvel.
Vedeldamiseks võiks esialgu proovida kõige lihtsamat moodust - veidi rohkem juua. Kui kõrgenenud punaliblede arv endaga midagi halba kaasa ei too, ei ole põhjust ka väga muretseda.

Tervitades
Jüri Laasik