Herpes? 30.12.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,
Nahaarstile pääseda ei ole võimalik. Perearst tegi nahaõe soovitusel vereproovi. Vereproov on tehtud ajal, kus ühed punnid ninaõõnes olid just paranenud ja teised tekkinud ehk oleks pidanud näha olema haiguse aktiivne faas, mida proovist ei lähtu. Tegu ei ole vilidega, mis katki läheksid ehk puudub herpesele iseloomulik sümptomaatika. Mida Teie tulemustest välja loete?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Juurde pandud äge pilt ei võimalda kuidagi öelda, kas võib olla herpes. Herpese pilt tekib pigem paranedes - villid lähevad katki, tekivad koorikud, viimased langevad ära mõne aja möödudes.

Kas Valatsükloviir aitab või mitte? Herpese puhul võiks aidata.
Kui aga tegemist on mõne muu dermatiidiga, siis pole sellest enamasti abi.
Villide kuivatamiseks võib proovida tsinksalvi või limaskestadele mõeldud Bepanthen salvi, mõlemad on käsimüügi ravimid. Siiski oleks esmane soovitus konsulteerida perearstiga, kui kaebused püsivad.

Lugupidamisega
Marge Kütt