toksoplasmoos 29.06.16 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere, kui kaua on toksoplasmoosi parasiit võimeline inimesi nakatama (toksoplasmoosi) mullas pärast kassi kehast väljumist. Mis aja jooksul peale kokkupuudet saab analüüi teha. kui suure tõenäosusega saab toksoplasmoosi aiast võetud porganist, veega loputatuna. Tänud ette.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Toksoplasmoosi tekitaja levib tõesti kassi väljaheidetega ja keskkonnas (mullas) võib püsida nakkusohtlikuna rohkem kui aasta. Samas võib haigus levida ka toore või väheküpsetatud sea-, lamba- või veiseliha söömisega.
Inimese organismis võib tekitaja püsida latentsena, s.t. inimene ei põe kliiniliselt toksoplasmoosi. Seda diagnoositakse seroloogiliselt IgM ja IgG testidega ja kogu elanikkonnast on toksoplasmoos positiivne küllalt suurel hulgal inimestel, Soomes näiteks ca 20% ja Prantsusmaal isegi kuni 80%. Samas näitab positiivne IgG test toksoplasmoosi antikehade olemasolu ehk immunoloogilist kaitset. Analüüsi võib teha suvalisel ajal, antikehade olemasolu (IgG) ei näita haigust vaid varasemat kokkupuudet toksoplasmoosi tekitajaga.
Aiast võetud porgandist on seega võimalus saada kokkupuude haigustekitajaga juhul, kui see on pesemata. Pestud (mullavaba) porgand ise haigustekitajaid ei sisalda.

Lugupidamisega
Marge Kütt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Laborimeditsiin

Toksoplasmoosi analüüs

Tere,
Paluksin, et selgitate mulle analüüsi (toksoplasmoos) tulemust:
Toxoplasma gondii IgG <5,00 IU/ml ref.väärtus <6,5
Toxoplasma gondii IgM Negatiivne

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Tegelikult võiks ja peaks igal nakkushaiguse uuringul olema juures interpreteering "pos" või "neg", mida uuringut teostanud labori ei ole järginud. Siinkohal märkus, et arvulisel väärtusel ...

Loe edasi

toksoplasmoos

Kas peaks praegu selle pärast muretsema või midagi ette võtma? Kas see mõjutab mu tervist?

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Toksoplasmoosi diagnoosimiseks kasutame antikehade põhist diagnostikat. Uuringu positiivne vastus ei tähenda mitte seda, et haigustekitaja on endiselt organismis, vaid seda, et organism ...

Loe edasi

toksoplasmoos

Kas poistel-tüdrukutel lapsena avastatud ja ravimata toksoplasmoos võib põhjustada täiskasvanueas nende järglastel väärarenguid?

Vastas dr Jüri Laasik

Tere,
Väärarenguid võib põhjustada vaid haigestumine toksoplasmoosi peale viljastamist. Kui haigus on varem põetud või muutunud krooniliseks, siis tekivad organismi antikehad, mis arvatavasti kaitsevad ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi