PLT 05.08.14 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!
2,5 nädalat tagasi oli mul günekoloogiline avatud lõikus, mille järel tekkis põletikumarkerite tõus. Sain 7-päevase antibiootikumiravi. Haiglas peale oppi süstiti ka 4 päeva verevedeldajat. Haiglas olid PLT näidud 208, 189 ja 196.
Kodus oma arsti juures kontrollis käies oli PLT näit 440, Hgb 139. Arst ütles, et joogu ma rohkem, veri on paks. Rohkem ta ei kommenteerinud. Mul on kogu aeg Hgb olnud kõrgem, ka HCT 43 ringis.
Diagnoositud on ka krooniline gastriit, peale oppi oli soolte töö väga häiritud.
Kas peaksin olema mures PLT tõusu pärast? Millest see võib olla tingitud? Kas võib olla ka trombioht?
Tänan.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Saan aru, et peale operatsiooni olid trombotsüütide arvud normi piires. Kuna opi ajal ja selle järgselt tilgutatakse inimestele vedelikke veeni, siis hoitakse sellega veremaht normi piires. Kui on palav aeg, inimene higistab rohkelt ja vedelikku tarbib vähem, siis tõesti veri muutub kontsentreeritumaks, kuna vett on organismis vähe.

Teie trombotsüütide näitude muutus tundub olevat tingitud just sellisest vedeliku bilansi muutusest. Trombioht ainult selle alusel ei tohiks ähvardada. Muidugi on olulised kaasuvad haigused, kui need olemas on.

Lugupidamisega
Marge Kütt