Vereanalüüsi näit 28.10.13 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Treksaani ravi tõttu teeme iga 1,5 kuu tagant lapsele vereanalüüse. Analüüsides on näit P-LCR mis kogu aeg tõuseb -praegu on 51,1 %.MPV on 13,3fl ja HCT 40,2% Reumatoloog soovitas küsida P-LCR-i kohta verega tegelevalt arstilt ja perearst ütleb, et näidul ei ole tähtsust. Mida see näit siis ikkagi tegelikult näitab ja kas muretsemiseks on põhjust.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Püüan teie küsimusele vastata. Kahjuks ei tea teie põhidiagnoosi, mille pärast on lapsele treksaanravi määratud. Arvan, et kaudne põhjus peaks olema just see diagnoos ja teile muret tegevad verenäitajad on reaktsioon sellele põhihaigusele, mitte omaette haigus.
Mõlemad on seotud trombotsüütidega, mis on vere vormelemendid ja vastutavad vere hüübimise eest. MPV näitab trombotsüütide keskmist suurust ja P-LCR on trombotsüütide suurte vormide suhtarv.
Perearstil on õigus selles osas, et kui trombotsüütide üldarv püsib normis, ei ole nende numbrite muutus eraldi ühegi patoloogia näitajaks. Hüübimine püsib endiselt korras.
Teatud reumatoloogilised haigused võivad muuta trombotsüütide suurust ja siit ka indeksite muutus. Aga lihtsalt nende numbrite pärast muretseda ei ole vaja.
Pigem on asi selles, et tänapäeva meditsiinis arvutatakse igaks juhuks kõiki indekseid ja me suudame mõõta ja loendada enamikke parameetreid. Tegelikult on teatud haigustega seotud ainult vähesed nende hulgast, palju on üleliigset infot.
See MPV ja P-LCR näide, mille tõite, on selles osas väga hea. On loomulik, et patsiendil tekivad küsimused, kui mõni näitaja ei ole normi piirides. Meie probleem laborimeditsiinis on selles, et kasutame liiga palju arvulisi näitajaid, mida paljud arstid interpreteerida ei oska ja mille interpreteerimine alati ka vajalik pole.
Loodan, et vastasin küsimusele ja teile aitäh olulise teema püstitamise eest.

Lugupidamisega,
Marge Kütt