bilirubiin 27.10.05 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Kui täiskasvanud inimese bilirubiin vereanalüüsis on 30, kas see on väga halb näitaja? Mida teha alndamiseks?

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere,
Bilirubiin on hemoglobiini ainevahetuse produkt. Tema ainevahetusprotsess kulgeb maksas ning suur osa eritatakse organismist sapiga. Seetõttu on bilirubiin kasutuses põhiliselt maksa ja sapiteede haiguste markerina.
Väärtust 30 tuleb hinnata kõrgenenud väärtusena ja otsida tuleks tema kõrgenemise põhjust. Nagu ma juba mainisin on see suure tõenäosusega maksarakkude või sapiteede põhjustatud tõus. Alandamiseks tuleb tõusu põhjus likvideerida, st. haigus välja ravida. Samas peab lisama, et osadel inimestel on kaasasündinud kõrgem bilirubiinisisaldus, mis jääb just sinna 30-40 µmooli/L kanti. Kui Teilt muud põhjust ei leita ja ikkagi see kõrgenenud väärtus püsib, siis on tegemist ilmselt nimetatud organismi eripäraga.
Tervitades
Jüri Laasik