Hingamisraskus 24.10.07 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Ei tea,kas kuulub minu küsimus just´kopsuhaiguste´alla,aga ei osanud kuhugile pöörduda.Sain endale ägeda viirusnakkuse.Viiendal päeval tekkis kerge köha ning tugev röga liikumine(just liikumine)hingetorus.Iga väiksemgi köhatus sulges hingetoru ning ma ei suutnud röga ei alla neelata,ega välja köhida,vaid see jäi pidama,ning mul tekkis lämbumistunne.Perearst kirjutas rahustit(xanax) ja allergiarohtu,mis pidi röga tekkimist vähendama.See kõik ei aidanud,isegi lamades oli halb olla,kutsusin kiirabi.Kiirabi käskis köhida täiest jõust,kuid see ei aidanud,röga jäi veel hullemini hingetorru kinni ja takistas sissehingamist.Alles haiglas,kui pandi Ventolini inhalaatoriga hingama,sain röga välja köhitud.Kohe oli parem.Soovin nüüd endale inhalaatori muretseda ja ise vajadusel Ventolini sisse hingata,et ei peaks kiirabi tülitama.(Perearst arvab,et pole vaja,et ma olen lihtsalt paanik,loomulikult lähen paanikasse,kui ei saa hingata.)Küsimus siis selline,et ventolin on astmarohi,kas see võib mul midagi astma taolist olla(kaks aastat tagasi sügisel oli sama lugu,kuid kiirabi tegi mingi süsti,lamasin 2 päeva voodis ja röga kadus kuhugile ära) või lihtsalt on see parim ravim sellisel puhul?Kas pean inhalaatorit ostes midagi silmas pidama,võib-olla igasugune ei sobigi?Palun vabandust nii pika kirja pärast,aga ma olen mures.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Eelkõige on vaja teha uuringud ja täpsustada, kas tegemist on astmaga või mitte. Ventoliin mõjub hästi siis, kui bronhid on ahenenud, nagu seda juhtub astma korral. Tõepoolest, on palju erinevate toimeainetega inhalaatoreid, nii et igasugune tõesti ei sobi. Seetõttu ongi nii, et inhalaatorit esimest korda kirjutab kopsuarst, hiljem võib ka perearst retsepte pikendada.