Raske hingata 10.02.04 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere Dr.Lill!
Minul on selline mure-umbes pool aastat vahelduva eduga köhin, ei pidevalt, ei oskagi määratleda, mis situatsioonis või mis seda vallandab, kopsupilt on korras. Kui liigun trepist üles, näiteks juba teisele korrusele, siis samaaegselt ei saa rääkida-hingeldan ja kuidagi imelikon, tõmban kuidagi automaatselt nagu lisaõhku, kui koorust pole, siis sellist olukorda ei teki. Lisaks on justkui allergiline nohu ja õhtuti võimenduv raske hingamine (hingan pidevalt välisõhku kopsudesse). Kopse kuulatud ei ole, ´ise mingit vilinat hingamisel ei kuule ega vist teisedki. Kas tegemist võib olla koormusastmaga või on see lihtsalt mööduv põletik hingamisteedes? kasutan vastavalt enesetundele Sumamedi(oli vist õige nimi) või Brontexi?. Millest peaks alustama? Kas võib olla tegemist lihtsalt nö. pingeköhaga? Tänan teid ette vastuse eest.
Murelik, 26a naine

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Võib olla tegemist astmaga, kuna esineb pikema aja vältel krooniline köha, allergiline nohu ja hingamisraskus. Alustama peaks arsti juurde minekust, kindlasti on vajalik hingamise funktsionaalne uuring. Sumamed on antibiootikum, millel on kindel näidustus, vastavalt enesetundele ei ole tema kasutamine õigustatud.