Rasedus ja viljakus 26.10.21 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere
Olen 36 aastane naine. Sünnitusi olnud ei ole, küll aga on olnud kaks rasedust 20ndates. Olen teadlik, et vanuse tõustes viljakus langeb ja seetõttu läksin arstile, et teada saada mis on minu võimekus järglasi saada ja mis on minu viljakuse staatus.
Lisan analüüside vastused ja soovin teisest arvamust oma viljakuse kohta.
Kas minu olukord viitab viljatusele? Kas on oht varajasele menopausile?
Kas te oskate nende analüüside põhjal öelda, kaua mul on veel aega loomulikul teel rasestuda? Kui kiirelt munarakud otsa saavad?
Kas ma peaks proovima rasestuda nüüd ja kohe või on mul meditsiiniliselt veel aega?

Analüüside vastused: FSH-7,31 IU/L (norm 1,2-21,0 IU/L) LH- 7,24 IU/L (norm 1,1-77,0 IU/L) PRL- 240 mlU/L (norm 40-530 mIU/L) TES -<0,693nmol/L (norm 0.7-2,9 nmol/L) Kliinilise vere analüüsi vastus: WBC- 4,3*109/L RBC- 4,43*1012/L HGB- 137g/L HCT- 0,423 L/L MCV- 95,5 fL MCH- 30,9pg MCHC 324g/L PLT- 242*109/L LYM% 0.365 MXD% 0,142 NEUT% 0,493 LYM - 1,6*109/L MXD- 0,6*109/L NEUT- 2,1*109/L
Käisin laparoskoopia lõikusel 02/2021. Öeldi, et munajuhad on läbitavad ja kõik näib korras olevt.
Uh-s endomeetrium õhuke, vedelik emakaõõnes, munasarjad normis, paremal 6-8 AFC, vasemal 1-2 AFC. Munasarja reserv madal.

Aitäh!

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
munasarjadeseisundit võiks näidata FSH tase, aga seda tuleb hinnata koos östradiooliga. Viimast pole määratud, seega on keeruline täpset hinnangut anda. Ultraheli alusel pakun, et munasarjade reserv on adekvaatne. Millal see reserv ammendub, on võimatu ennustada. Orienteerumiseks: ligikaudu pooled naistest, kes alustavad lapse planeerimist 40-aastaselt, ei jõua soovitud tulemuseni.
Terv,
AE