rasestumine 48-aastaselt 26.06.19 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere,
olen peaaegu 48-aastane naine. Mul on veel perioodid ja olen arvanud, et kui on perioodid, siis võib ka ovulatsiooni päeval loomulikul teel rasestuda. 46-aastaselt muutusid minu perioodi päevad ebaregulaarseks sagedusega 1,5 kuu või 2 kuu tagant. Viimati oli paus 4 kuud ja siis 5.juuni 2019 algas jälle. Üldiselt olen terve.
Hiljuti külastasin perearsti ja soovisin rääkida rasestumise teemal. Perearst ütles, et minu vanuses enam loomulikul teel ei rasestu, kuna minu munarakud on vanad ja kui rasestun, siis munaraku vanaduse tõttu võin saada invaliidist lapse ja rasedusega sean ka oma tervise ohtu.
Kas Teie kui suurema kogemustega spetsialist saate kinnitada, kas perearstil oli õigus? Kas ma võin loomulikul teel rasestuda, kui mul veel munarakke on ja perioodid kestavad? Kas on reaalne, et saan invaliidist lapse? Kas tasedus võib ka minu tervisele halvemini mõjuda kuigi olen praegu terve?
Kui kasutada kehavälist viljastamist, IVF, kas mul on võimalik oma munarakke kasutada?
Mul ei ole viljatusega mingeid probleeme olnud. Olen olnud ainult 1 kord rase 25-aastaselt ja sünnitasin terve lapse. Edaspidi kasutasin ESV spiraali, kuna ei planeerinud last. Hiljuti tutvusin mehega, kellega sooviks veel last saada, kuna temal pole lapsi.
Tänades

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Sellele küsimusele ma enda teada juba vastasin.
Terv,
AE