Viljatus, adenomüoos ja kõrge FSH näit 30.04.11 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Üks munasari eemaldatud aastaid tagasi. 2009 läbinud LAPi ja lahtise lõikuse. Diagnoos adenomüoos emakas. Müoomil endometrioosi kolded. Opi järgselt kirjutas arst raseduse vastu beebipille, kuna 9 kuud olevat lahtilõigatud emakas ohtlik, kuid mina neid ei võtnud, sest ei saanud aru, et need on ravi eesmärgil, seksuaalelu aga koduste konfliktide tõttu puudus. Rohkem ravi pole üldse saanud, ei ole ise osanud ka küsida ja usaldasin arsti. Viimasel kontrollil 2010 suvel oli kõik korras. Menstruatsioon kogu aeg olnud regulaarne, viimased 3 kuud vererohkem. Nüüd uus kaaslane, suur soov rasestuda. 6 kuud proovitud loomulikul teel. Mehel näidud korras. Aprillis 2011 leiti UH-s III astme endometrioos munasarjas ja adenomüoom. Arst ütles, et kui FSH tase kõrge, siis üldse ei tehta IVFi. Kas mul üldse on mingit lootust? Kas doonormunarakud võiksid aidata? Kui kiiresti neid hankida on võimalik? Oleksin väga tänulik, kui vastaksite!

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Niikaua, kui regulaarsed menstruatsioonid kestavad, on lootust teha kunstlikku viljastamist oma rakkudega. Kui suur on rasestumise tõenäosus, on raske öelda. Kui FSH on kõrge, pakun teoreetiliselt vähem kui 10% ühe kehavälise viljastamise katse kohta. Doonorimunarakkude saamise kiirus sõltub konkreetse kliiniku võimalustest. Orientiir on mõned kuud kuni mitu aastat.
AE