Umbunud ja põletikulised munajuhad. 27.11.10 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere, pöördusin Teie poole hiljuti küsimustega munajuhade kohta. Sain Teilt vastuseks, et umbunud ja põletikulised munajuhad tuleb enne IVF-i eemaldada.Kirjutan Teile oma lap.vastuse. Operatsioon toimus 31.01.2009. Vasak munasari normis, munajuha minimaalselt laienenud, liidetes, liitunud ovaariumile, liited vabastatud, ots avatud. Parem munasari normis, munajuha. Peale liidete vabastamist on mõlemad munajuhad kontrastainele vabalt läbitavad. Andsin siis ka oma nõusoleku vasaku munajuha eemaldamiseks, kuna mul oli seal emakaväline rasedus. Mulle öeldi, et suure tõenäosusega tekib sinna uuesti emakaväline, kui rasestun. Siiamaani siis kuni IVF prots.rasestuda ei ole õnnestunud, IVF samuti ebaõnnestunud. Sooviksin väga nüüd Teie arvamust, kas mul on õigus uuele lap.opratsioonile. Peale op.günekoloog ütles, et kui rasedust mõne kuu jooksul ei teki, on suur tõenäosus, et munajuhad uuesti sulguvad ja tekivad liited. Miks siis ei tehtud mulle enne IVF-i uut lapi? Teie varasemast vastusest sain teada, et umbunud ja põletikulised munajuhad võivad taksitada IVF-i õnnestumist. Tahaksin ju ikka väga, et IVF õnnestuks ja sellest ka minu kõrgendatud huvi oma munajuhade seisundi kohta. Kui minu arst ei ole nõus uute uuringutega, siis kas oleks võimalik neid teostada Teie juures ja palju see maksma läheks? Kas Teie oskaksite UH-ga äkki juba tuvastada, mis seisus minu munajuhad on? Ja kui pikad on teil IVF-i järjekorrad? Ma vabandan pika kirja pärast, mure on suur ja palun väga Teie abi! Aitäh M.

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Selgitan täpsemini:
Munajuha jäeti eemaldamata, et jätta teile mingigi võimalus rasestumiseks. On võimalik, et munajuha sulgub uuesti, on võimalik, et tekib emakaväline rasedus, aga võib tekkida ka normaalne rasedus.
Iga põletikulist munajuha ei pea enne IVFi eemaldama, soovitatakse eemaldada need, mis on mõlemas otsast umbunud ja millese on kogunenud põletikuline vedelik (on moodustunud nn saktosalpinks). Sellise juha eemaldamine ei ole kohustuslik. Kui näiteks patsient on lõikuse vastu või kui eemaldamine ei ole tehniliselt võimalik, tehakse ikkagi IVF, sest rasestumine pole välistatud - lihtsalt tõenäosus on väiksem.
Uuringute plaani tegemiseks peaksite tulema vastuvõtule (registreeruda saate 7319 100 kaudu). IVF järjekord on 8 kuud.
AE

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Kehaväline viljastamine

tere sooviksin uuesti rasestuda aga mul on munajuhad kinni pantud

soovime veel pere liiget aga lasin munajuhad kinni panna

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Tervist,
soovitan pöörduda viljatusravi vastuvõtule (Ida- või Lääne-Tallinna keskhaigla naistekliinik, NovaVita kliinik Tallinnas; Elite kliinik Tartus või Tartu Ülikooli kliinikum).
Lgp, ...

Loe edasi

IVF-i ebaõnnestumine

Tere, kas enne IVF-protseduuri on vajalik eemaldada munajuhad? Olen lugenud seda paljudest kohtadest ja mind paneb muretsema see, et olen läbinud ka IVF-i, mis kahjuks ebaõnnestus. Mul on olnud üks emakaväline ...

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Eemaldada tuleb mõlemast otsast umbunud ja moondunud munajuhad (sactosalpinx), nendesse koguneb põletikulist sodi, mis takistab rasestumist. Juhasid, mis on läbitavad, ei pea reeglina eemaldama.
AE

Loe edasi

Munajuhad eemaldatud.

Munajuhad eemaldatud. Kuhu ja kuidas irdub munarakk? Kas toimub menstruatsioon? Aitäh.

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Munarakk irdub kõhukoopasse, nagu tavaliselt, aga viljastumine ei ole võimalik. Menstruatsioonid toimuvad vaatamata munajuhade puudumisele.
AE

Loe edasi

IVF

Kas IVF protseduuri õnnestumiseks peavad olema munajuhad kindlasti läbitavad? Lap on tehtud 2000 ehk siis 10a tagasi, eemaldati liited, mille tõttu olid munajuhad sellises asendis, et võis takistada rasestumist. ...

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Enne IVFi tuleb eemaldada haiguslikult muutunud munajuhad (saktosapinks). Munajuhade läbitavusel ei ole IVF õnnestumise aspektist tähtsust.
AE

Loe edasi

steriliseeritud munajuhad

Mure selline:mul on munajuhad läbi lõigatud keisrilõike ajal 11 aastat tagasi .Kas on neid võimalik laparoskoopiliselt taastada kuna on suur soov siiski üks laps veel ilmale tuua.Ise olen 37 aastane kahe ...

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Teoreetiliselt on munajuhade läbitavuse taastamine võimalik. Alustada tuleks oma naistearstile pöördumisest.
Aivar Ehrenberg

Loe edasi

munajuhad

Küsimus siis selles. et munajuhad täiesti kinni .
kas neid saab kuidagi lahti ka või ei tule ka kunstlik viljastamine kõne alla.
Soov oleks ikka oma munarakke kasutada, kui võimalik .
Millised ...

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Lahtisaamisesse ei usu.
Kunstliku viljastamisega on rasestumine võimalik, loomulikult on oma munarakud esimene valik.
Täpsemini saate oma väljavaadetest teada viljatusravi arstilt.
AE

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: