Lastetuse põhjuste uurimine ning ravi 29.04.08 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 28 aastane naine. Veidi enam kui 2 aastat tagasi soovisime partneriga last. Möödus 8 kuud (9 tsüklit) ning rasestumist ei toimunud. Peale seda vahetasin töökohta ning lapseplaani lükkasime tahaplaanile. Rasestumisest hoidumiseks jälgisin oma tsüklit kuna see on üsna regulaarne (26-29 päeva), tavaliselt 27-28 päeva. Selle aja jooksul esines ka "möödalaskmisi" kuid sellele vaatamata rasestumist ei toimunud.
Sel kevadel otsustasime, et lapse saamist ei tasu enam edasi lükata ning igaks juhuks külastasin ka naistearsti, lihtsalt niisama kontrolliks, teisalt kahtlustasin endal seent. (Arst diagnoosis kerge bakteriaalse vaginoosi, millele ta ei pidanud ravi vajalikuks, kuid minu sügeluse leevendamiseks kirjutas siiski ravi välja).Rääkinud arstile ka oma soovist lapsi saada ja tutvustanud enda ajalugu ses osas, otsustas arst igaks juhuks minu hormoone kontrollida. Selgus, et need paigast ära ja ovulatsioone ei toimu. Kuna sain analüüside vastused telefonitsi, seetõttu ei pannud tähele, mis hormoonist oli jutt ning ei oska ka väärtusi öelda.
Umbes aasta tagasi avastas arst minu kaebuste peale tsüsti, mis kadus ise ravi saamata. Käisin paar korda UH-s selle probleemiga ning seal näitas, et follikulid kasvavad ning kuna viimasesse UH-sse sattusin vahetult enne oodatavat ovulatsiooni, siis tookord arst väitis, et ovulatsion ka toimub.
Sellest infost lähtuvalt tundus arst ise ka telefoni teisel pool veidi imestunud, et mul selline probleem, samuti on mu tsükkel alati ja algusest peale regulaarne olnud. Pikkust ja kaalu mul vastavalt 167cm/59 kg, kaalust olen viimase poole aasta jooksul alla võtnud (enne olin ca 64 kg, kuid iseenesest olen aastaid juba 60 kg ümber kaalunud ning ei ala- ega ülekaalu pole esinenud), vastavat veretesti pole enne ka teinud.
Arst küsis, kui suur soov mul hetkel lapsi saada on ja kas see on tõsine ja kui ma vastasin jaatavalt, arvas ta, et mu ovulatsioone peaks sel juhul stimuleerima ning kirjutas välja Serophene tabletid.
Uurinud nüüd veidi antud olukorra kohta internetist, tekkis mul siiski mõningad küsimused. Kas selline hormonaalne seinud on püsiv? St miks mul umbes aasta tagasi UH-s väideti, et ovuatsioon toimub ja nüüd äkki enam mitte? Lugesin, et munarakkude küpsemise ja vabanemise probleeme võivad põhjustada toitumise ning kilpnäärme talitluse häired ja kroonilised haigused. Toitumist hindan mõõdukalt tervislikuks, rämpstoitu ei söö ning ka ülemäära magusat ka ei armasta, kroonilisi haigusi enda teada pole. Kas enne Seropheniga ravi alustamist ei peaks arst siiski uurima minu nn üldtervist? Aastaid tagasi (umbes 7 aastat tagasi) hinnati mu kilpnääre suurenenuks, kuid endokrinoloog siiski tunnistas mind terveks. Samuti lugesin Seropheni infolehelt, et selle eelduseks on, et partnerit on viljakuse osas kontrollitud. Minu partneril sellist uuringut tehtud pole.
Lõppkokkuvõttes olen veidi segaduses ega tea, kas ja kuidas toimida. Kas lasta enne tablettide manustamist partnerit kontrollida? Kas hormonaalse tasakaalu saavutamiseks on olemas muid vahendeid või on see püsiv ega kao ilma ravita? Kas võis selline hormonaalne pilt olla iseloomulik ainult praegusele tsüklile? Lisan veel seda, et enne rasestumise soovi kasutasin 7 aastat rasestumise vältimiseks Femodeni ning peale tablettide tarvitamise lõpetamist taastus tsükkel kohe ja oli regulaarne.

Mul ei ole midagi küll antud ravi vastu, aga soovin, et see oleks tõesti põhjendatud ning tegutsemine arukas. Lihtsalt nn tablettide neelamine pole minu arust alati mõistlik kui on olemas ka muud meetodid. Soovin seetõttu Teie kommentaari antud olukorrale.

Ette tänades,
Katri :)

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
kirjalikuks vastuseks on küsimusi liiga palju.
Soovitan ikkagi pöörduda lastetuse raviga tegeleva arsti vastuvõtule kas Tallinnas või Tartus. Tallinnas Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliinik, Nova Vita kliinik. Tartus Ülikooli kliinikumi naistekliinik või Elite kliinik.

Lugupidamisega,
Aivar Ehrenberg
SA TÜ Kliinikum
naistekliinik