ärritatud soole sündroom 28.01.02 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Mida tähendab ärritatud soole sündroom ja millised on siinpuhul avalduvad sümptomid?

Kas samad, mis mao reflukshäire puhul?

Tänan.

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!

Tegelikult nii reflukshaigus, soole ärritussündroom kui ka funktsionaalne düspepsia on sellised haigused mida võiks laias laastus nimetada seedetrakti funktsionaalsed häired. Neil juhtudel me seedetrakti instrumentaalsetel uuringutel, ega ka laboratoorsetes analüüsides ei leia silmaga nähtavaid põhjusi (ega nihkeid analüüsides) ja neil patsiendil puuduvad nn. alarmsümptoomid (veriroe, kehvveresus, kaalulangus jm). Sageli on need ülemineku piirid funktsionaalsete seedetrakti haiguste vahel üsna hägused.

Reflukshaigusest räägitakse eelkõige siis kui patsiendil prevaleeruvad kõrvetised. Ravi on suunatud peamiselt happe allasurumisele. Soole ärritussündroom - patsient kaebab eelkõige kõhukorratuste üle (mõningatel juhtudel prevaleerub kõhukinnisus, teistel juhtudel kõhulahtisus, need võivad ka vahelduda). Inimesel võival olla alakõhuvalud, gaase rohkem. Ravi oleneb sellest missuguse tunnused prevaleeruvad. Mis puutub kõhulahtisusse - siis tuleb aga ka seda meeles pidada, et 25% eestlastest on piimasuhkru talumatus, ka see tuleks välistada.

Täpsemat infot soole ärritussündroomi kohta on inglise keeles internetis üsna palju - soovitan kasutada otsingus sõna irritabel bowel syndrome

TR.