krooniline pankreatiit 28.01.04 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

TERE. 95 aastal diagnoositi mul maohaavand ja sapikivid.Kogu järgneva aja on mind ravitud erinevate tablettidega. Valud annavad
järele ja mingi aja pärast on uued tugevad valuhood. Lõpuks suunati kirurgi juurde.Sapipõis eemaldati (kolesteroos,kivid).
Küsiti,kas viina viskan-ei viska.Öeldi olevat krooniline pankreatiit ja sellest ka tuim,veidi kõrvetav valu parema abaluu all,pidev väsimus
ja vahel väike palavik. 2003 a. algul käisin südamearsti juures,tegime koormustesti. Selle tulemuste põhjal öeldi läbipõetud südamelihase
põletik. Määrati rohud ,paremaks läinud ei ole. Palun vastake ,mille tagajärjel võis tekkida krooniline pankreatiit. Kas väsimus, koormuse
mittetalumine,valud võivad olla sellest põhjustatud.Kas see võib muutuda paremuse poole. Selline seisund kipub segama töötegemist.

Ette tänades vastuse eest

45.aastane naine

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere
Ehk olete ülekaaluline?
Kroonilise pankreatiidi sagedasemaks tekkepõhjuseks on alkoholi liigtarvitamine, ca 90%. Esineb ka haruldasemaid põhjusi seoses ainevahetushäirete, toitumishäirete või ka geneetiliste haigustega. Põhjuseks võib olla ka pankrease arenguhaäire. Viimasel juhul võib õnnetuda olukorda endoskoopilise raviprotseduuriga parandada. Esmalt aga tuleks veenduda, et valud on tingitud kõhunäärmest.
Head paranemist,
dr Kariis.