reflukshaigus koos haavandtõvega 28.12.01 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Kui 15 aastasel poisil on diagnoositud reflukshaigus ja ka mao ja kaksteistsõrmiksoole haavandtõbi, siis kui suur on tema paranemislootus, millele rajada edasine õppimine ja töö- teisel veerandil ei saanud ta üheski aines hinnatud.

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!

Mis puutub nii mao kui 12ss haavandisse, siis arvestades tänapäeva ravivõimalusi, siis tervistumise võimalus on täiesti olemas (nn. kolmikravi). Reflukshaigusega on lood vast veidi halvemad. On olemas efektiivne ravi prootonpumbainhibiitorite näol (omeprasool). Selle ravimiga on võimalik kõrvetisi üsna edukalt kontrolli all hoida, samas aga ravi lõpetamisel võivad tekkida uued tagasilöögid, mistõttu paljudel juhtudel on ravi väga pikaajaline või nn. ravi vajadusel (kui kõrvetab, võtab patsient rohtu). Teine asi on muidugi elu ja toitumisviiside muutus (ei sobi teatud mahlad, piparmüntti sisaldavad närimiskummid jm.).

Reeglina siiski antud haigused ei tohiks olulisi piiranguid õppimisele seada. Sõjaväelase elukutse vast ei sobiks (eelkõige välitingimustes oleku tõttu kus toitumisvõimalused piiratud).

TR.