Maks, maksapõletik? 28.01.04 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

TERE!
Minu abikaasale ütles perearst pärast vereproovi võtmist, et maksanäitajad on liiga kõrged. Mida see tähendab? Arst saatekirja küll andis, kuid arsti juurde saab alles 2 nädala pärast. Närvid ei pea nii kaua vastu. Palun öelge, mida tähendab alkaalne fostafaas ja kas see, et maksanäitajad on kõrged, tähendab üldse maksapõletikku?
Ette tänades
Mari

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere, Mari.
Kui maksanäitajad on kõrged, siis võiks maksaga midagi korrast ära olla. "Maksanäitajad" on minule sama üldine informatsioon kui rääkida kokale, et toiduaineid on näiteks puudu. Miks Te ei küsi kohe oma arstilt täpset vastust? Ainult tema teab, mida kahtlustab antud juhul.
Alkaalne fosfataas on üks analüüs, mis kirjeldab sapi eritumist maksast. Selle näitaja kõrgenemise korral on häiritud sapi jõudmine duodenumisse, ehk tekkinud kolestaas (sapivooluhäire). Alkaalse fosfataasi tõusu korral ei pea veel olema tegemist maksa põletikuga, aga sageli on.
Kaks nädalat maksahaiguse arengus on üldiselt väga lühike aeg. Kroonilised maksahigused kannatavad oodata. Kui nahk kollaseks läheb, siis on küll ooteaeg läbi ja tuleks haiglasse kõmpida. Paanikaks pole põhjust.
Lugupidamisega,
dr Kariis

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Gastroenteroloogia

Hepatiit

Tere!

Olen 38 a. naine. Põen B ja C hepatiiti. Arstide sõnul siis kroonilist. Tõenäoliselt juba 20 aastat. Huvitaval kombel ei ole ma nakatanud oma meest. Elame koos juba 3 aastat aga tema ...

Vastas dr Toomas Kariis

Tere
Selgusetuks jääb, kas Te siis põete hepatiiti või ei põe. Kui maksa analüüsid on korras, siis ei peaks nagu hepatiiti olema. Kroonilisel maksapõeltikul enamasti sümptomeid pole. Arvan, et teie ...

Loe edasi

Maks

Tere

Tallinna Diagnostikakeskuse sunograafiline läbivaatus tuvastas: maks mõõtmetelt väga suur (parema sagara AP 21 cm), tiheda, väga kajarikka ehhogeenstruktuuriga, kolleteta, maksasisesed ...

Vastas dr Toomas Kariis

Tere
Kuna küsimus on otseselt Teie diagnoosis ja ravitaktikas, siis peate pöörduma eriarsti vastuvõtule hinnangu saamiseks. Gastroenteroloogi konsultatsiooni järjekorrad Tallinnas ei ületa tavaliselt ...

Loe edasi

pisted maksas

kas maks on haige, kui iga kord pärast sõbrannadega klaasi veini joomist tekivad maksa piirkonda pisted ja valulikkus. Sapipõis on mõni aasta tagasi opereeritud.

Vastas dr Toomas Kariis

Tere
Vaevalt, et maks haige on. Klaasi veini peaks iga daami maks välja kannatama. Põhjust tuleb tõenäoliselt otsida mujalt. Tuleb arstile minne.
Tervitades, dr Kariis

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi