Maks 10.09.03 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere

Tallinna Diagnostikakeskuse sunograafiline läbivaatus tuvastas: maks mõõtmetelt väga suur (parema sagara AP 21 cm), tiheda, väga kajarikka ehhogeenstruktuuriga, kolleteta, maksasisesed sapiteed vabad, laienenud ei ole. Vereproovid korras. Vanus 47, kaal 130 kg.

Probleem: segab näiteks magamisel, valud üleval roide all (keset rinda) ja paremal küljel, õigemini juba seljal, esimese roide all. Valud juba aasta jooksul, kuid mitte pidevad. Ilmselt sõltuvad toidu valikust.

Perearsti diagnoos: rasvmaks-rasvunud maks, midagi teha ei anna.

Küsimus: kas on võimalik (dieediga) vähendada maksa mõõtmeid, äkki kaovad valud. On tegemist progresseruva haigusega, millisega.

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere
Kuna küsimus on otseselt Teie diagnoosis ja ravitaktikas, siis peate pöörduma eriarsti vastuvõtule hinnangu saamiseks. Gastroenteroloogi konsultatsiooni järjekorrad Tallinnas ei ületa tavaliselt 8 nädalalt.
Mis puutub küsimusse dieedist, siis rasvmaksa mõõtmeid on võimalik dieediga (sööki ja jooki valides) vähendada.
Lugupidamisega, dr Kariis