Lihaste rebend 07.03.23 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

62 aastane ülekaalus meesterahvas kukkus 4 nädalat tagasi jää peal ja toimetati kiirabiga emo-sse. Jalgu alla ta ise ei saanud, sest valu võttis silme eest mustaks. Emos teostati ainult röntgen. Luud terved, määrati valuvaigisti ja saadeti koju. Meesterahvas ise kuulis ja tundis kukkudes mõlemas jalas plõksu. Diagnoosiks: kerge lihase rebestus mõlemal jalal. Ilma hematoomita.

Põlve ja reie vahelisel osal(pealmisel) olid näha ja tunda vaod. Teisel päeval tekkis tugev sinikas vasakule jalale, rebestus kohta.
Kolm nädalat oli inimene liikumatult voodis, sest jalgu alla ei saanud. Lõpuks otsustas, et proovib - selle tulemusena kukkus uuesti ja rebestas uuesti mõlema jala lihast. Samad sümptomid - paistes jalad, lohk mõlemal jalal lihase peal, sinikas.
Perarsti soovitus puhata ja oodata. Ei mingit suunamist ultrahelisse. Pool aastat tagasi oli haiglas roosi diagnoosiga.

Mida peaks tegema? Kas on oht, et tegemist võib olla kirurgilist sekkumist vajava vigastusega?

Inimene on kangekaelne. Üritab kodus ise ravida - määrides nö hobuse salvi viga saanud kohale.

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Reeglina taastuvad lihasrebendid ise aga see võtab aega. OPi vajalikus otsustatakse enamasti UH uuringi tulemusena ja seda teeb ortopeed. Kokkuvõttes raske midagi soovitada.

Prooviks kasutada toetavaid vahendeid, et kõndima saada - põlve ortoosi ja/või kõrget rulaatorit. Võib proovida ka valu piirkonna elastikuga kinni siduda.
Istudes prooviks reie esikülje jõuharjutust, et lihas taas tööle saada.
https://www.youtube.com/watch?v=TeWSOxCRU1c&ab_channel=Healthe-University

Priit Ailt