Pinge ülaseljas, kaelas ja kuklas, peavalud ja pealihase tõmblus 10.03.22 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Kirjutan teile seoses pingega ülaseljas, kaelas ja kuklas, samuti peavalude ning lihastõmbluste tõttu. Natuke üle kuu aja tagasi tundsin pea paremal poolel (kõrva üleval ja taga) lihasetõmblust, tõmblused esinesid siis, kui olin voodis selja peal ning pea paremale poole kaldus. Mõni aeg hiljem tekkisid mul pärast pingelangust (ettekande esitamist) peavalud. Kuna mul on ka varem olnud pingepeavalusid (on olnud ka migreenihood), siis ei mõelnud ma sellest suurt midagi. Olen eelmisest kevadest saati kandnud ka sinisevalguseprille, mis on samuti pingepeavalude vastu aidanud. Kuid see pingepeavalu kestis korraga kokku kuskil 2 nädalat (survetunne, valu nii kukla piirkonnas, pea üleval osas, oimu kohtades jne) Lihasetõmblustele ning peavaludele järges pinge ülaseljas, kaelas ja kuklas (pinge võis ka juba varem olla, aga välja lõi see alles peale peavalude ilmnemist). Kuna ma olen tudeng, siis enamus minu ajast saab veedetud arvuti taga. Pinge leevendamise jaoks tegin ma arvuitist pikema pausi (kuskil 2 nädalat). Tundsin leevendust peavalude puhul, kuid lihaspinged kuklas ning ülaseljas andsid ikkagi tunda. Lihastõmblused samuti ei leevenenud, pigem tundsin, et läksid hullemaks. Kui paremal pool küljel magasin, siis need lihastõmblused olid kõige intensiivsemad ning segasid ka magama jäämist. Kui uuesti arvutitööga alustasin, siis tundsin koheselt pinget ülaseljas. Lihastõmblusi tunnen ma nüüd tihedamalt, mõnikord näiteks istudes või kui magan vasakul poolel, isegi prillide kandmise ajal on olnud nii, et kui prillid on peas, siis on need lausa liikunud, sest lihasetõmblus on olnud nii intensiivne (see on ainult korra juhtunud). Pingete leevendamise jaoks olen arvuti tõstnud kõrgemale, et ekraan oleks silmadega kohakuti ning samuti on mu elukaaslane teinud mulle massaaži, kuid pinged ei ole ikka leevenenud (pärast massaaži tekkis mul tugev peavalu, mis on praegu paar-kolm päeva tunda andnud). Mul on ka varem olnud selliseid ülaselja pingeid (selg on ka kahest kohas kõver), kuid harjutuste tegemine ja liikumine on alati mul neid leevendanud. Praegu aga ei taha need pinged kuidagi leeveneda. Kas need lihaspinged, peavalud ja pealihase tõmblused on kõik omavahel seotud? Mida võiksin ma veel teha, et neid pingeid leevendada? Kohati on need ka õppimist segama hakanud.

Arst vastas:

Maris Perendi

dr Maris Perendi

Füsioteraapia

Confido tervisekeskus

Tere

Arvan, et kõik probleemid võivad olla omavahal seotud. Ilmselt on vajalik istumise vähendamine, regulaarsete pauside tegemine (iga 30-60min järel) ja nende pauside ajal liigutamine/võimlemine/venitamine, et ebamugavust ennetada/leevendada. Päeva jooksul võiks mitu korda seljale harjutusi teha. Lihaste lõdvestamiseks sobib ka soe vann/dušš või soojakott. Tennisepalliga võib üritada valulikke ja pinges kohti vastu seina masseerida. Kui kodused meetodid ei aita, soovitan siiski füsioterapeudi poole pöörduda.

Heade soovidega
Maris Perendi
Füsioterapeut