Vasaku põlve kukkumisjärgne trauma 26.12.20 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere,

Kukkusin pea kuu aega tagasi, 29.novembril hoo pealt põlvega kõnnitee tänavakividele. Käisin peale kukkumist ca 10 päeva jooksul kolm korda jooksmas. Viimase jooksukorra järel hakkas põlv valutama. Seejärel pöördusin perearstile, tehtud sai nii röntgen kui ultraheli. Nägin saabunud vastuseid patsiendiportaalis, paraku keegi ei seletanud tulemusi lahti, ega teadnud kuidas haige jalaga edasi toimida. Seejärel möödus 13 päeva ja jalg tundus juba parem, läksin uuesti jooksma. Paraku enam joosta polnud võimalik, põlv hakkas korralikult valutama ja jalga tekkis imelik väsimus. Nüüd on astudes põlve kedra all põlve sees ja väljapool põlve kõrval valu, liigutamisel põlve sees midagi raksub, põlve silma aluses on turse. Ortopeedi visiidini on veel jäänud aega. Nüüd ei teagi kuidas edasi toimida.

Sooviks teada kas antud põlvekahjustus võiks nõuda kirurgilist sekkumist? Kui ulatusliku vigastusega on tegu, kui kaua võib võtta aega taastumine ja mil viisil saan taastumisprotsessi kiirendada? Kas tegu on kõhrekahjustusega või lihtsalt põrutusega? Kas antud vigastus võib välistada tulevikus jooksmise?

Lisan röntgeni ja ultraheli tulemused:

PEREARST: Joostes kukks vas põlve peale 2 nädalat tagasi. Pani külma peale.EMOsse ei ole pöördunud. Põlv oli opereeritud 25 a tagasi meniski trauma pärast. Nüüd tunneb, et põlve sees on valu, valu kiirgub põlveõõndlesse. Tegi viinakompresse, öösel valu ei ole. Põlv "kraksub" Ob vas põlve tursevaba, hematoomi ei ole, siirutamised/ painutamised - valuvabad. 14.12.2020 13:59 7919 - Röntgeniülesvõte alajäsemetest (kaks ülesvõtet) Kirjeldus: RÖ-GRAMMID VASAKUST PÕLVELIIGESEST: Liigespinnad siledad, mediaalne liigespilu on kitsas. Mõlemas liigespilus jälgitavad meniskite lubistused, mediaalsel lubistused jälgitavad külgsideme all. Eminentia epic.-d lamedad. PF-liigespinnad siledad, liigespilu halvasti eristatav. saatekiri -ultrahelisse pt sai Mustamäe aega homme kell 9.30-VASAK JALG PÕLV Teostatud UH Võetud digiloost: ----------------------- Kirjeldus: Vasaku põlveliigese UH uuring. Liigese reieluu põnda pinnal kõhres kajarikkad tükikesed ,samuti kajarikas tükike patella pinnal Kollateraalkõõlused tavalise struktuuriga Mediaalses meniskis ca 2 mm kajarikas kolle Lateraalne menisk muutusteta Mediaalse liigesesvedelik 3 mm ja ebaühtlse kajarikka struktuuriga vari Põlve kedra küljes kajarikas tükk 3 mm Järeldus: Traumajärgne vasaku põlveliiges ja patella kõhre kahjustus Mediaalses meniskid vanad muutused Lugupidamisega

Suured tänud ette!

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Kirjelduse põhjal võib arvata, et tegemist on traumast tekkinud põrutusega ja tursega (luuturse), mis taandub aeglaselt, võib minna kuni 3 kuud, kus Te tunnete, et põlv ei ole veel korras. Uuringi järgi esineb ka kõhrekahjustus aga see ei pruugi olla kaebuste põhjuseks.

Turse vastu jätkaks külmaraviga, 2-3X päevas jääkott.

Põlve tugevdamiseks (liigese stabiliseerimiseks ja reie esikülje jõu tõstmiseks) soovitan allolevat harjutust:
https://www.youtube.com/watch?v=yp1MSpwJcIg

Kui põlv nende tegevustega paremaks hakkab minema, siis tõenäoliselt OP-i vaja ei lähe, kuid viimase otsustab siiski ortopeed. Soovitan senikaua jalale anda koormust läbi teiste tegevuste (mitte jooksmine), mis jala funkstooni säilitavad/ tõstavad.

Tervitades,
Priit Ailt