Tsüstiline menisk 04.02.02 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere, minu 13a 175/58 tütar kukkus eelmise aasta septembri spordipäeval mõlemale põlvele. Peale pindmiste vigastuste paranemist jäid jätkuvalt tugevad põlvevalud. Jõulude ajal tehti ühele jalale artroskoopia, kus arst tuvastas tsüstilise meniski ja meniski deformatsiooni. Nagu ma aru sain eemaldas ta ilmselt osa tsüstidest ja muud defektid (deformatsiooni tõttu oli luu pind karedaks kulunud). Nüüd 1,5 kuud hiljem valutab põlv hullusti edasi (lapse kirjelduse kohaselt nagu sorgitakse teravate nugadega põlves), kusjuures põlv kipub ära surema, tundetuks muutuma ja kangeks jääma, trepid on tema jaoks õuduseks. Koolis käimiseks tuleb end kõvasti kokku võtta, muul ajal istub ta lihtsalt kodus, sest pelgab valu. Arst ütles, et see valu kasvab lõpuks välja ja, et vajadusel võib uuesti põlve sisse minna ja suure osa meniskist eemaldada. Järgmisel nädalal läheb ta teise jalaga artroskoopiale. Nüüd küsimus: Mis ikkagi on tsüstiline menisk, kas need tsüstid võivad peale eemaldamist tagasi tulla, kas ikka on hea kasvavas põlves niipalju sorkida, mis oleks antud olukorras muud lahendused ja kas on võimalik, et asi võib lõppeda invaliidistumisega? Reumatoloog on teda juba ka uurinud, kuid midagi ei leitud. Tarvitame kalamaksaõli. Tänulikult vastust oodates, murelik lapsevanem.

Arst vastas:

dr Kaidu Meitern

Ortopeed

Artrosportkliinik

Tere!

Arvan,et kirja teel ei saa ma ammendavat vastust Teile anda.Parem

oleks,kui tuleksite ikka näitama(t.(0)6461436)Muidugi noortel tekivad

operatsiooninäidustused palju harvemini kui täiskasvanutel.Ka selles

eas peaks peale artroskoopiat,6näd. põlv taastunud ca 90%,kui ei ole

olnud uut traumat.Tsüst on meniski küljest lähtunud põisjas moodustis

ja peale eemaldamist nad tagasi ei tule.Veelkord:operatsiooniks

peavad olema näidustused ja eriti suure tähelepanuga peab suhtuma

neisse

noorte puhul.