Selgroo disk ja õlaliiges. 02.01.04 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere
Küsin kahe erineva ja ammuse vigastuse kohta, esimene seotud seljaga teine õlaga, mõlemad seotud jujutsu harjutamisega, tollel ajal.
Seljavigastuse põhjustas suhteliselt tugev sirge jalalöök alaselga. Peale seda mõnikord selg antud kohas hakkas valutama (alaselg vasakul poolel). Näiteks heidete sh. kukkumiste treenimise tegi päris võimatuks. Konsulteerisin päris mitmete arstidega, kuni lõpuks leiti, et selgrool üks disk on paigast ära. Arst ütles, et seda on võimalik tagasi nihutada operatsiooni teel, samas tõi välja, et see on suhteliselt riskantne ja keeruline, ning soovitas tookord asja jätta nii nagu on. Aasta oli siis 1994. See selg aga valutab mõnikord praegugi. Kuna meditsiinitehnika ja -võimalused on vahepeal edasi arenenud, siis selle vigastuse kohta konkreetne küsimus: kas selline asi on võimalik tulemuslikult ja ilma suurte riskideta (midagi muud vigastamata) korda teha?


Õlavigastus toimus ühte lukku harjutades, treeninguväliselt. Vääne toimus paremale õlale ja õla suhtes viisil, kus parem õlavars oli 90 kraadi keha suhtes külje peal. Keha poolt parema käe poole vaadatuna pöörati(väänati) õlavart kellaosuti liikumise suunas. Seda aga tehti liiga kõvasti ja midagi sai õlaliigese sees vigastatud. See asi toimus 1998, aga praeguseni õlg valutab pidevalt. Konsulteerisin tol ajal kahe erineva arstiga, kahjuks ei osatud midagi tarka arvata, teine neist küll tunnistas, et jah liiges naksub küll kui kätt liigutada. Googlest otsides õlaliigese vigastuste ja nende diagnoosimiste kohta leidub päris palju infot ja seda lugedes tundub mulle, et selline vigastus ei tohiks olla spetsialistile üle mõistuse keeruline ülesanne. Põhimõtteliselt on nii, et ei ole väga kindlat asendit milles hoides õlg valutab. Ühes ja samas asendis olles ta ükskord valutab teinekord enam mitte. Samas, kerge valu on kätt liigutades kogu aeg sees. Üks kindel asi on see, kui tõstan käe sirgelt eest üles ja hakkan samamoodi sirgelt alla laskma siis umbes 90 kraadi juures (otse ees) jääb liigeses midagi kinni (ja siis on valus ka) lastes veel jõuga allapoole käib raks ja peale seda tuleb edasi normaalselt. Kui katsuda siis on tunda, et luu tuleb selle koha peal üle mingi takistuse, mitte ei liigu ühtlaselt. Kui kätt sirgelt külje pealt üles-alla viia ei valuta midagi. Samas kui kätt natuke küünarnukist kõverdada ja tõsta üles ükskõik kas eest või külje pealt tuleb juba umbes 45 kraadi juures päris tugev valu õlga sisse. Kui õlga venitada (näiteks kangi peal lõuga tõmmates vms.) siis on mõnikord kuulda ja tunda et midagi õlas rebeneb. Valu on õlas kogu aeg samas piirkonnas milleks on ingl. k. "Acromion" ka "Greater tubercle" vaheline ala vt. tähistusi ja joonist http://www.shoulder1.com/reference/PreviewCategory.cfm/1 Seda nimetatakse kirjanduses "rotator cuff". Googlele tuginedes arvan, et tegemist võib olla kahe asjaga 1)"rotator cuff tear" ja/või 2)luu on liigese sees paigast ära (dislocation). Spordiarstina, olete võibolla millegi sellisega kokku puutunud ja oskate võibolla paremini arvata, mis seal võiks viga olla ja kuidas see korda teha? Kas Eestis on mõni koht kus oleks võimalik teha õlale röntgen (x-ray) ja MRI (Magnetic resonance imaging)?


Vastuste eest ette tänades.

Arst vastas:

dr Kaidu Meitern

Ortopeed

Artrosportkliinik

Tere!

Esimene küsimus on küll neurokirurgile,aga võin öelda,kui valu konservatiivselt ei saa maha võtta,tuleb mõelda operatsooonile.
Mis puudutab õlga ,siis eelmisel aastal tehti Artrosportkliinikus üle 60 artroskoopilise õlaoperatsiooni.Teil vib olla õla liigeskapsli(rotator cuff) või õla liigesmoka vigastus.Õlale Rö-t saab igas suuremas haiglas teha,Mri ainult TÜ kliinikumis.

Dr.K.Meitern

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Füsioteraapia

seljahäda

Tere!
30-ndates meesterahval on alaseljas üks disk paigast nihkunud, nagu rö-pildist näha. Tugevad valud on kestnud paar kuud. Kas diski on võimalik kuidagi õigesse asendisse tagasi saada või on ...

Vastas dr Kaidu Meitern

Tere!

Oleneb palju disk paigast nihkunud.Näidake pilti mõnele manuaalterapeudile ja kui ta Teid ette ei võtta,tuleb minna neurokirurgi jutule.

DR.K.Meitern

Loe edasi

õlavarreluu trauma

Tere! olen 30.a naine ja mul oli 31.05.03. õlavarreluu killunenud murd. nüüdseks on tehtud kaks op-i, plaadid eemaldatud, lahti murtud liiteid ja ravivõimlemine jätkub. aga õlaliiges on piiratud liikuvusega. ...

Vastas dr Kaidu Meitern

Tere!

See trauma paranemine võtab pikka aega,teie kõige tähtsam ravi praegu on :ravivõimlemine hea spetsialisti juures.

Paranemist,soovides dr.Kaidu meitern

Loe edasi

Haige õlaliiges

Tere olen 31 aastane mees,suhteliselt sitke kehaehitusega.Regulaarset treenind pole end kümme aastat.
Hakkasin 5 kiloste hantlitega õlalihaseid treenima.Kuna tundsin endas jõudu,olid liigutused ...

Vastas dr Kaidu Meitern

Tere!

Eks Te õlaliigeskapsel on saanud vigastada ja peate mõneks ajaks raskustega õlaharjutustele vaheaja tegema.Võib teha passivseid(harjutused teise käe või kepi abil)liigutusi.Mõni päev ...

Loe edasi

õlaliigese valu

Lp. doktor!

Millele asi viitab, kui peale rasket raskejõustiku treeningut parem õlaliiges valutab (tunda on nagu luuvalu ja närvivalu) ning eriti annab valu tunda talvel külma ilmaga.Kas on ...

Vastas dr Aalo Eller

Võib viidata küll.Täpsemalt vastata oskaks peale öla kliinilist uurimist ja rö-ülesvõtte nägemist.Seniks soovitan vältida harjutusi,mis Teie arvates põhjustavad valu.

Loe edasiVaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: