küünarvarreluu murd 28.04.01 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

18. märtsil murdsin Rootsis suusatades küünarvarreluu. Diagnoos: interarticular fracture of distal humerus left side. 20. märtsil toimus seal ka operatioon (open reduction with osteotomi of the olecranon ulnae and internal fixation with two plates and screws). Kipsis oli käsi 2 nädalat. Peale kipsi eemaldamist sain 10 korda ravivõimlemist, mida ka ise kodus teen pidevalt. 3.aprillist alates on liiges vaba liikumaks. Siinsete arstide väitel on operatsioon tehtud filigraanselt ja paremini seda enam teha ei oleks andnud. Samuti hiljutisel visiidil sain kinnitust ka selle kohta, et murrud on ilusasti kokku kasvanud. Muret tekitab ainult asjaolu, et käsi ei lähe peale pidevat võimlemist sirgeks, ega ka täitsa kõveraks (liikuvus 70 kraadi). Samuti kaasneb võimlemisel valu (eriti peale pikaaegset sirutust kui üritan kätt kõveraks panna). Arst ütleb, et ma ei tohikski loota, et see mul kunagi sirgeks läheb. Võib-olla on ka veel vara loota, et käsi sirge oleks. Milline on see optimaalne aeg, mil võib tõesti öelda, et nüüd on see viimane piir, millest enam liikuvus ei parane? Samuti, mis saab nendest plaatidest ja kruvidest, millal need võib välja võtta (kardan, et ka need on üheks liikuvuse takistuseks)? Nimelt olen 26. aastane naine ja isu sporti edasi teha on suur. Probleem on ka selles, et kuna käsi 100% ei liigu, siis teatud kohtades hakkavad lihased kärbuma. Käsi ei kõverdu ja need lihased, mis ainult täieliku kõverduse puhul pinges on ja tööd teevad, kahjuks koormust ei saa. Kas ainult massaaz aitab sellel puhul? Ning küsimus veel, kuidas käituda käsivarreluu peal oleva ligi 25 cm armiga? Kas on mingid salvid, mis armi nähtavust vähendaksid? Hiljem võib teha küll kosmeetlist operatsiooni, kuid kuna ei tea plaatide jätmise-ära võtmise saatust, siis see ei ole hetkel primaarne.

Arst vastas:

dr Aalo Eller

Ortopeed

TÜK Traumatoloogia ja ortopeedia kliinik, Päevakirurgia Erakliinik Medex

Plaadid ja kruvid võetakse kindlasti välja,kuid kindasti mitte veel praegu.Luu

peab saavutama piisava tugevuse.Reeglina ei toimu see enne 1 aastat.Harju-

tama peab hoolega edasi,see on tuleviku edu võti.Ei tea õlavarrel ühtegi lihast,

mida ei saaks treenida küünarliigese ebapiisava painutuse tõttu.Arm eemalda-

takse plaatide väljavõtmise käigus.Armi pehmendamiseks on salv Contractu-

bex.Soovitan juba nüüd võtta ühendust ortopeediga,kes plaadid eemaldab.

Üle tugeva valu tehtud harjutustest ei ole kasu.

Lugupidamisega A.Eller.