kust otsida haiguse põhjust ? 21.01.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

täna öösel toimus midagi päris kummalist. jalad ei sügelenud, aga ühel hetkel hakkasin teki all tundma, et põlved põlevad. sõna otseses mõttes. põlved väga tulised. kohe nii et ma pidin nad teki alt välja pistma. no meil toad soojad ka. 23 kraadi. ja mingi 10 minuti pärast olin mul selline vappekülm et anna minna. värisesin ja vabisesin, ajasin ennast voodist välja teise tuppa. rahunesin natuke. alla poole tunniga läks üle. silmadega näha midagi ei olnud, aga põlved olid katsudes tulikuumad. no ja sellist asja toimus minuga täna öösel lausa kolm korda. närvid täitsa läbi juba. mis toimub. kihelust ega sügelust ei olnud. lihtsalt tulitasid. palavikku pole. aga see külm, kui keha oli sooja teki all ja ainult jalad väljas. kuidas saab nii soojas toas nii külm olla. ninaots oli ka jääkülm lausa.siit edasi uurin, enne tänast olen jalgade probleemiga maadelnud paar kuud. kas võib allergia olla lambavilla, kummikumaterjali, meriino villa, sukkpükste materjali suhtes? no enam ei tea mida teha. jalad lähevad järjest hullemaks. vähe sellest et nahk kuiv nagu paber, nüüd on iga päev erinevate kohtade peal tikutopsist suuremad punased alad, mis näevad välja nagu allergia. aga mitte nahast kõrgemad vaid nahapinnaga tasa. mõnel päeval on randid ümber jala seal, kus on saapa ülemine äär. mõnel päeval seal kus põlve välisnurk, siis põlvest allapoole kuni jalalabani, siis säärte sisekülgedel, siis väliskülgedel, siis kintsu sisekülgedel või väliskülgedel. ei ole mõlema jala peal ühtemoodi. ei ole kahes kohas korraga. miks küsisin nende materjalide kohta, kui just sukkpüksid jalas ei ole, siis on meriinovillased sokid, kui on märg lumi siis madalad kummikud, kui kuiv lumi siis pikasäärega lambavillase sisuga saapad. magan suleteki all, villase teki juba viskasin voodist igaks juhuks välja. voodilinad naturaalsed, puuvillased. pesu pestes loputan vähemalt kaks korda peale pesu erakorraliselt läbi. ükspäev käisin dushi all ja pesin kogu keha ühtemoodi. nagu viimased 15 aastat. ühe ja sama seebi ja sarnase nuustikuga. jalgu hõõrusin vist tõesti natuke liiga kõvasti. peale pesu tõmbasid jalad põlvest kuni jalalabani veripunaseks, nagu oleks täpid, aga ikka nahapinnaga tasa. ehmatasin ära, tormasin arsti juurde. 40 minuti pärast ei näinud arst silmaga mitte midagi. vaatas vaid minu tehtud fotot. ja sedasi päevast päeva , vahel sügeleb tunni, vahel kaks. siis kaob ära. vahel mitmeks päevaks kaob ära. menüü on suht ühesugune, kuna on palju toite, mis tekitavad allergiat, siis valmistan toidud ise ja tean täpselt mida saan kasutada ja mida mitte. ja hakkab aga jälle. ma olen juba hulluks minemas. muidu suht allergiline paljudele asjadele, toidule, kreemidele, ravimitele. aga ma kasutan viimased 25 aastat ainult mõnda hädapärast asja korra viis aastakus kui sedagi. ja kõik need sügelused ja mured on ainult nende kohtade peal mis kirjeldasin. sääremarja peal mitte kunagi, jalalaba peal mitte kunagi ... krt. peaasi et nüüd ära ei sõnu. midagi teha ka ei oska. kõikides kreemides ja rohtudes on sees pantenool, allatonin, bepanten, vaseliin, mandliõli jms asjad, mis mulle ei ole siiani sobinud. no nüüd ka ei tahaks neid kasutada. isegi zurtekist on vahel löönud allergia välja. seda tarvitan ka ainult siis kui tõmbab hingamise kinni täitsa. ühesõnaga. mida teha. kas tõesti saab nahk olla sedavõrd kuiv et hakkavad tekkima siuksed sügelemise mured. väljanägemine väljanägemiseks, aga see kihelemine, see ajab tõeliselt endast välja. tavaliselt kiheleb öösel. isegi kui ma magan kuskil mujal kui oma kodus voodis. sügamine teeb hullemaks, seda rohkem hakkab, lisaks kraabin veriseks juba paari esimese tõmbega. millega pehmendada jalgade nahka? tavalise võiga tohiks proovida? on sellest abi? sooda ja soolaga olen proovinud. äkki on hoopis külmakahjustus? mul nimelt kogu aeg soe olla ka õues olles ja miinus 20ga näiteks olid paljad jalad kergetes dressipükstes kui tunni-paar õues veetsin. käin nimelt oma kassiga õues jalutamas. kass on olnud üle aasta. no ei oska enam midagi möelda. aga just avastasin uue kolde, põlvede sisekülgedel. mingi tikutopsi suurune ala kirvendab hirmsasti ja näeb välja punane. see oli mingi 10 minutit. nüüdseks läks jälle üle. hullumas, ausalt öeldes, niikuinii närvid läbi, selline teadmata põhjusega mure ka veel otsa.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Võimalikke põhjuseid on palju. Oletada ja huupi pakkuda ei saa, see suurendab veelgi Teie muret ja ärevust. Mõnikord läheb kauem aega, kui leitakse põhjus ja õige ravi. Saan soovitada head koostööd oma arstidega.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi