Veresuhkur läheb vahepeal madalaks 27.12.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 27a ning diagnoositi suvel ärevushäire, mille vastu sain ka ravi, algselt tundus ja kohati ka momendil tundub, et minu probleem seisnebki hoopis närvisüsteemis, kuid samas tekitab mu veresuhkur mulle probleeme.
Näiteks olen tundnud ennast halvasti ja mõõtnud glükomeetriga veresuhkrut, sain näiduks 4.3, järgneval hetkel sõin natukene kommi, jõin morssi ja sõin veel tavalist õhtusööki, peale seda hakkas veel halvem ja veresuhkur oli 3.4(tekkisid värinad ja pikali olles selline väga halb enesetunne). Hiljem juba veresuhkur stabiliseerus, kuna võtsin lusika täie siirupit.
Olen pannud tähele, et mu veresuhkur on tihti peale 4.2-4.3, kui hakkan ennast tundma halvasti.

Täna hommikul sõin võileibu ja jõin kohvi piimaga. 2h hiljem oli mu veresuhkur kodus 4.3, sõin lõunaks suppi ja ühe kommi, ning 1h hiljem näitas glükomeeter 5.3.
Põhiprobleem seisneb selles, et füüsilsie pingutusega hakkab halb ja veresuhkur justkui langeb, vahest justkui peale sööki langeb veresuhkur veelgi ja siis hiljem vaikselt hakkab tõusma.

Käisin tegemas ka tasulisi analüüse kuna natukene kardan seda halva enesetunde tekkimist juba. Lasin teha ka 3.kuu keskmise glükoositesti.
Perearst tegi ka hüpofüüsi analüüsi, mille näidud olevat korras olnud.
Mul on mõni kuu kestnud ka selline suukuivus/joogijanu, käin ka ööseti 5-6aeg hommikul joomas vett ja wc-s. Vahest ärkan ülesse öösel ja olen üleni higiga kaetud.

Käisin 1 kuu tagasi pimesoole opil ja arvasin, et tõesti asi oli selles aga tänaseks on ikkagi samad sümptomid tagasi.
Kas tõesti võib tegu olla hoopis ärevushäirega või peaksin pöörduma kuhugi spetsialisti poole?

HbA1c (IFCC) 33.4MOL
HbA1c 5.2MOL
ALAT 16 U/I
ASAT 16U/I
GGT 16U/I
TSH 1,48mIU/l

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõik Teie kirjas ära toodud veresuhkru väärtused on tegelikult normi piires - terve inimese tühjakõhu veresuhkru normväärtrus on 3,3-5,5 mmol/l. Miks Te ennast täiesti normaalse veresuhkru 4,2-4,3 mmol/l juures halvasti tunnete, jääb ebaselgeks, kuid veresuhkru tasemega sel tõenäoliselt seost ei ole. Miks füüsiline koormus 27-aastast inimest ennast halvasti tundma paneb - ka see on ebaselge. Kõik Teie küsimuse lõpus ära toodud analüüside väärtused on normi piires. Soovitan esmalt pöörduda Teie ärevushäiret ravinud arsti poole - ehk on ärevus veidi muutunud kujul taas tagasi tulnud?
Tervitades,
dr. Anu Ambos.