Kõrgenenud TPO IgG 12.12.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Eelmisel aastal (detsember 2022) registreeriti mul kõrge TPO IgG (peamiselt juba pikaaegsete kaebuste tõttu: aeglane seedetalitlus, külmad jäsemed): 1420 kU/L. Lisaks TSH 3,169 mU/L (normis), fT4 15,3 pmol/L (normis).

Sel aastal (detsember 2023) on mu TPO IgG kõrgem: 4060 kU/L. Muud mõõdud endiselt normis: TSH 2,770 mU/L, fT4 14,2 pmol/L, fT3 5,6 pmol/L.

Endiselt pole mul ravi alustatud, kuigi mul mõned sümptomid avalduvad. Nad otseselt elamist ei sega, aga küsimuseks on, kas korduvanalüüside põhjal peaks ravi alustama või käin edasi iga-aastases kontrollis, et teistel mõõtudel silma peal hoida? Lisaks on mul testitud PCOS diagnoosi põhjal suguhormoone ja ka triglütseriide metaboolse sündroomi kahtlustusel. Need mõõdud on kõik hetkel normis. Muud autoimmuunhaigused hetkel eelmise aasta analüüside põhjal välistatud.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ravi ei ole Teil põhjust alustada, kuna kilpnäärme hormoonid on Teil korras. TPO IgG jääb Teil alati normist kõrgemaks ja kõigub kord üles kord alla, seda ei ole mingi raviga võimalik normaliseerida. Tegelikult on TPO-IgG kõigest autoimmuunse kilpnäärmehaiguse marker, mis võimaldab panna õige diagnoosi ja see on ka kõik. Teie enesetunnet TPO IgG ei mõjuta, on kilpnäärmespetsiifiline ja teisi organeid ei kahjusta. Ravi on põhjust tulevikus alustada juhul kui tekib kilpnäärme üle- või alatalitlus. Kuni kilpnäärme hormoonid on korras, Te ravi ei vaja. Järgnevatel aastatel pole TPO IgG tegelikult mõtet isegi määrata. Kilpnäärme hormoonanalüüsi tuleks siiski edaspidi 1-2 aastase intervalliga korrata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.