TSH näit normist kõrgem 21.08.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Käisin hiljuti püsiva kehva enesetunde (pidev väsimus ja jõuetus) tõttu tegemas vereproovi ning madala hemoglobiini (116) kõrval oli normist kõrgem TSH näit (7.07). Sain soovituse tarbida rauda ning kuu pärast korrata kilpnäärmega seotud proovi, et välistada ajutist tõusu muudel põhjustel (põdesin põiepõletikku).
Uurin, kas oleks vajalikud antud näidu puhul kohesed lisauuringud kilpnäärme osas või võib kõrgem näit olla ajutine?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Normist mõnevõrra kõrgem TSH viitab algavale kilpnäärme alatalitlusele. Alatalitlus kujuneb enamasti aeglaselt ja TSH võib tõepoolest vahepeal ka normi minna. Arvan samuti, et mõistlik oleks 1-2 kuu möödudes analüüsi korrata ja määrata siis lisaks TSH-le ka FT4 ja kilpnäärmevastaste antikehade tiiter (TG-AK ja TPO-AK) kui seda varem tehtud ei ole. Nimelt on kilpnäärme alatalitluse põhjuseks enamasti autoimmuunne türeoidiit, millele viitab antikehade tiitri tõus. Kui TSH on üle normi ka korduval määramisel, tuleks arvestades Teie noort iga alustada asendusravi sünteetilise kilpnäärme hormooniga (L-türoksiiniga).
Tervitades,
dr. Anu Ambos