Autoimmuunne protsess kilpnäärmes 16.08.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Allpool toodud väljavõte ultraheliuuringust:
Soovin aru saada, kas pitsitav tunne kurgus võib sellega olla seotud ja kas antud seisund on normaalne?

Kirjeldus: Istmus: 0,5cm, istmuses keskjoonest paremal visualiseerub heterogeense struktuuriga ja
hüpevaskulariseeritud sõlm 1,7 x 0,8 x 2,1cm, maht 1,5ml. Parem sagar: 1,8 x 2 x 3,4cm, maht 6,2ml, selles
visualiseerub paksuseinaline ja ebaühtlase sisaldisega tsüst 1,5 x 1,6 x 2,5cm, maht 3,5ml. Vasem sagar: 1,8 x 2,1
x 4,5cm, maht 8,7ml, selles visualiseerub mitmekambriline paksuseinaline tsüst 1,4 x 1,7 x 3,2cm, maht 3,9ml,
selles ka pehmekoeline komponent. Kaelal suurenenud lümfisõlmi ega muud lisamassi ei visualiseeru.
Süljenäärmed mahu- ja struktuuri muutuseta.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kilpnääre on normisuurune - kogumaht u. 15ml. Samas on kilpnäärmes mitmeid keskmise suurusega sõlmelisi muutusi ja tingituna autoimmuunsest türeoidiidist on kilpnäärme kude suure tõenäosusega tavapärasest tihkem. Seega võite aeg-ajalt teatud ebamugavustunnet kõri piirkonnas tajuda. Samas ei ole sellega midagi teha - normaalselt talitlevat healoomuliste sõlmeliste muutustega normisuurust kilpnääret välja opereerida ei ole hea mõte. Olulist survet kaela piirkonna elunditele ja struktuuridele kilpnäärme praegustes mõõtudes ei avalda. Ühtegi konseravatiivset raviviisi tsüstide-sõlmede vähendamiseks või autoimmuunse kilpnäärmehaiguse raviks pole olemas. Jääb üle harjuda ja olla jälgimisel perearsti või endokrinoloogi juures.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.