Kõrgenenud kaltsium veres ja uriinis. 13.04.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Kirjutan taas oma murest seoses kõrgenenud kaltsiumi väärtustega organismis. Alates augustist on veres näit olnud 2,64-2,74. Viimati oli 2,69 Ja ica on 1,38. Muutusteta. Pth langenud 5,55 peale. Vahepeal oli ka 9 kui d vitamiini tase oli 49. Kuid, kui d vit sai normi siis langes ka pth 5,55 peale. Tehtud kompuuter kaelast. Seal pole näha muutusi kõrvalkilpnaarmes. On ka välistatud neerupealiste ja hüpofüüsi haigused. Tehtud testid. Arst arvab siiski, et tegu võib olla hüperparatüreodismiga. Aga kui adenoome ei leitud ju uuringul. Millega võib ikkagi veel tegu olla. Tehtud ka 24 h uriin. Seal oli ka kaltsium 9,5.
Ette tänades.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Olen nõus Teie arstiga, et tegemist on kergemakujulise kõrvalkilpnäärmete ületalitlusega. Kaltsiumi väärtused veres kuigi kõrged ei ole ja ka parathormoon pole kuigi kõrge (kuid on siiski ebaadekvaatselt kõrge vere kaltsiumi väärtusi arvestades). Kui Teil pole neerukivitõbe ja luutihedus on normis (olete veel suhteliselt noor ja naissuguhormoonid kaitsevad Teie luid), pole operatiivse raviga kiiret ja võite olla jälgimisel. Kõrvalkilpnäärme healoomuline kasvaja on sageli väga väike ja selle nähtavaks tegemine alati ei õnnestu. Kui aja möödudes kaltsiumi väärtused ja parathormooni sisaldus tõusevad (kasvaja kasvab tasapisi), muutub ka kasvaja paremini visualiseeritavaks ja saab selle operatiivselt eemaldada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.