TSH tõus ja rasedus 03.05.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Soovin küsida Teie arvamust.
Mul avastati autoimmuunne kilpnäärme alatalitlus detsembrikuus. Alates jaanuarist olen hakanud vôtma L-Thyroxini lisaks. Algselt võtsin 25mg, siis endokrinoloog tõstis annust 50mcq. Tegin kuu aega tagasi uue analüüsi TSH oli 5,22. Algselt oli 10.51 kui raviga alustasin. Selgus aga et mu ovulatsioonid jälle toimuvad, avastasin raseduse. Endokrinoloog tõstis annust 75mcq päevas ja uue analüüsi pidin tegema kuu aega hiljem. Eile tehtud analüüsi tulemused on järgmised:
TSH 6.85
FT4: 10,5 (9-19 normväärtus synlabis)
FT3: 3.77 (2.40-6.00normväärtus synlabis)

Seega TSH on ikka tõusnud, kuigi 100% olen ravimit iga päev võtnud, igal hommikul tund enne igasugu söömist. Miks TSH alla ei lähe, mis oleks teie arvates ravimidoosi suurus vajalik? Hetkel rasedust 9+3. Ma olen nii mures. Kas see vôib olla nüüd mu loodet ka kahjustanud, et TSH nii kõrge ikkagi, mis siis et ravim peal?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Arvestades rasedust on tõepoolest suur tõenäosus, et L-türoksiini annust on vaja veelgi suurendada. Küll TSH ka normi läheb, L-türoksiini annus on lihtsalt veel liiga väike - FT4 on normi alumise piiri lähedal. Kindlasti ei ole minimaalne kilpnäärme hormooni defitsiit loodet kahjustanud. Loodus on tark - loode saab kilpnäärme hormooni nii palju kui talle vaja. Kui keegi vaeguse all kannatab, siis olete see Teie. Lisaks tuletan meelde, et L-türoksiini tuleb võtta vähemalt pool tundi enne sööki. Seda ravimit ei tohi võtta koos raua või kaltsiumi preparaatidega. Samuti vähendab ravimi imendumist mao happesuse alandaja (pantoprasool, omeprasool, nexium jne.).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.