Kilpnäärme vereproovid ja ravi 18.02.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mitukümmend aastat tagasi määrasite Teie mulle esmakordselt kilpnäärme alatalitluse tõttu L-Thyroxini ravi. Kilpnääret punkteeriti ka ja tehti ultraheli vist. Mul olevat sõlmeline kilpnääre.
Kuni möödunud aasta sügiseni oli mul TSH 2,5 kandis, Tpo vastased antikehad 549, FT4 11,63 ja L-Thyroxini tarvitan 50 mikrogrammi.

Viimati oli mu kilpnäärme proov:
TSH 4,95
FT 11,1
Tpo vastased antikehad 115

Perearst ütles, et ma ei pea L-Thyroxini rohkem tarvitama kui siiani, see on 50 mikrogrammi.
Tahaksin Teie arvamust, kas see on minu jaoks sobiv raviannus?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui oleksite veel viljakas eas naine, siis oleks viimaste analüüside alusel L-türoksiini annust kindlasti vaja suurendada. Menopausi järgselt käsitlus muutub veidi. Vanust arvestades Teie viimaste analüüside alusel kindlat näidustust L-türoksiini annuse suurendamiseks ei ole. Samas on 61-aastane inimene veel tööealine ja kui teisi tõsisemaid (eelkõige südame-veresoonkonna) haigusi ei ole, oleme patsiendiga kokkuleppel TSH tõustes L-türoksiini annust suurendanud. Siin sõltub palju patsiendi enesetundest ja koostöövalmidusest. TPO-AK tiiter L-türoksiini annuse seisukohalt tähtsust ei oma, see kõigub palju, kuid jääb kroonilise türeoidiidi puhul alati normist kõrgemaks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.